W piątek na Forum Bezpieczeństwa w Monachium, irański minister spraw zagranicznych poinformował, że Iran jest gotowy powrócić do ustaleń z 2015 roku w sprawie rozwoju projektów atomowych – podaje The Times of Israel.

Europejscy partnerzy tak zwanego „dealu nuklearnego” od dłuższego czasu starają uratować porozumienie, po tym jak prezydent Donald Trump wycofał z niego swój kraj i nałożył na Iran sankcje gospodarcze. Na embargo, Iran odpowiedział wycofując się z części postanowień, włączając w to powrót do wzbogacania uranu.

Javad Zarif, szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Iranu, będąc w piątek na Monachijskim Forum Bezpieczeństwa, informował, że jego państwo jest gotowe do powrotu do przestrzegania warunków umowy, jeśli kraje europejskie zrekompensują straty zadane przez amerykańskie embarga – podaje portal.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Jesteśmy gotowi do zwolnienia, a nawet odwrócenia podjętych przez nas działań, współmiernie do tego co zrobi Europa, nie wykluczamy nawet wycofania się z kroków, które już poczyniliśmy” – przekazuje izraelski dziennik.

Jak informowaliśmy, europejskie państwa stworzyły specjalny mechanizm handlu, który miał uruchomić wymianę z Iranem, tak aby zgodnie z prawem międzynarodowym przeciwdziałać skutkom amerykańskich sankcji. Nie ukończono jednak żadnej transakcji, a strona irańska twierdzi, że te działania nie są wystarczające.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Doświadczyliśmy nieodwracalnych strat w związku z sankcjami wprowadzonymi przez Stany Zjednoczone, mimo to wycofamy się z naszych działań, jeśli Europa podejmie kroki, które będą coś znaczyły. Nie rozmawiamy o jałmużnie, rozmawiamy o prawach Iranu i prawie obywateli Iranu do uczestniczenia w benefitach płynących z rozwoju gospodarki” – mówił minister.

W sobotę 22 czerwca 2019 roku, prezydent USA Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone nakładają na Iran kolejne sankcje.

„Nakładamy dodatkowe sankcje na Iran. W niektórych przypadkach poruszamy się powoli, ale w innych szybko” powiedział Trump. Podkreślił, że jego rząd nie pozwoli Iranowi zdobyć broni jądrowej. Prezydent USA zaznaczył również, że ewentualna operacja militarna przeciwko Iranowi „jest zawsze na stole”.

The Times of Israel/Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz