Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało 16 czerwca, że 234. Gwardyjski Pułk Powietrz­no­de­san­towy z 76. Dywizji Powietrznodesantowej w Pskowie otrzymał na wyposażenie nowe pojazdy bojowe BMD-4M i BTR-MDM.

Jak poinformowało 16 czerwca rosyjskie ministerstwo obrony, zgodnie z państwowym programem uzbrojenia oddziały z Pskowskiej Dywizji powietrznodesantowej otrzymał zestaw pojazdów bojowych nowej generacji BMD, który zawiera około 40 sztuk BMD-4M i BTR-MDM „Rakuszka”.

W ciągu dwóch miesięcy załogi pojazdów bojowych przeszły szkolenie w 242. placówce szkoleniowej w Omsku. Do końca 2020 roku oddziały powietrzne mają otrzymać ponad 400 sztuk nowego i zmodernizowanego sprzętu, w tym zmodernizowanych pojazdów bojowych BMD-4M.

Zobacz też: Rosyjskie wojska powietrznodesantowe otrzymały blisko 10 000 karabinów szturmowych AK-12

BMD-4M to najnowsza generacja rosyjskiego opancerzonego pojazdu bojowego piechoty, który można zrzucić z samolotu w celu zapewnienia siły ognia i wsparcia dla żołnierzy powietrznodesantowych. BMD-4M został opracowany przez Rosyjskie Zakłady Obronne, Wołgogradzką Fabrykę Traktorów oraz Biuro Projektowe Tula KBP.

W 2008 roku zostały wyprodukowane prototypy zmodernizowanych pojazdów bojowych BMD-4 i przeprowadzone testy mające na celu unifikację BMD-4 z BMP-3. W grudniu 2012 roku rosyjskie ministerstwo obrony postanowiło przyjąć bojowe opancerzone pojazdy bojowe piechoty BMD-4M do sił powietrznych.

Zobacz też: Rosjanie tworzą karabin snajperski o zasięgu 7 kilometrów

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

BMD-4M jest wyposażony w dwuosobową wieżę uzbrojoną w działo kalibru 2A70 100 mm, sprzężoną z armatą 2A72 30 mm i współosiowym karabinem maszynowym PKT 7,62 mm zamontowanym po prawej stronie głównego uzbrojenia. Główne działo może strzelać konwencjonalnymi rodzajami amunicji, a także kierowaną laserowo amunicją Arkan Tandem 9M117M1, która może być używana przeciwko nowoczesnym czołgom w maksymalnym zasięgu 5500 m oraz przeciwko fortyfikacjom w maksymalnym zasięgu 7 000 m.

Rakuszka BTR-MDM jest rozwinięciem wielozadaniowego opancerzonego pojazdu gąsienicowego BTR-MD, został zaprezentowany po raz pierwszy podczas 9. Międzynarodowej Wystawy Broni w Rosji, która odbyła się w dniach 25 – 28 września 2013 roku.

BTR-MDM jest wykorzystywany jako gąsienicowy transporter opancerzony dla zmechanizowanych sił powietrznych  i jest oparty na podwoziu BMD-4M. Został zaprojektowany i wyprodukowany przez rosyjską Fabrykę Traktorów. BTR-MDM jest w pełni ziemnowodny i może być również wykorzystywany w rosyjskim korpusie morskim. Celem tego nowego pojazdu jest pełna kompatybilność z całą gamą powietrznych pojazdów pancernych w służbie rosyjskich sił zbrojnych, takich jak bojowy wóz piechoty BMD-4M. BTR-MDM został oficjalnie pokazany podczas próby defilady wojskowej w Dniu Zwycięstwa w kwietniu 2015 r. W marcu 2015 roku.

Kresy.pl/Army Recognition

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz