Z ramienia Partii Radykalnej Ołeha Laszki wszedł do Werchownej Rady Jurij Szuchewycz – syn zbrodniarza Romana Szuchewycza.

„Główny Komendant” UNA-UNSO, 81-letni Jurij Szuchewycz będzie najprawdopodobniej najstarszym deputowanym w nowym ukraińskim parlamencie.

Jurij Szuchewycz znany jest z wielu antypolskich wypowiedzi. W 2011 r. wzywał do odebrania Polsce „etnicznie ukraińskich ziem”.

To prawda: jeszcze nie wszystkie etniczne ziemie (ukraińskie) zostały zebrane w całość. Do prawdziwej jedności dojdziemy, kiedy zbierzemy te ziemie, które znajdują się jeszcze poza granicami Ukrainy– mówił Jurij Szuchewycz.

Jurij Szuchewyczto syn dowódcy UPA. W latach 1948-1968 oraz 1972-1989 był więziony w Związku Sowieckim jako „wróg ludu”. W więzieniu stracił wzrok. W niepodległej Ukrainie aktywny politycznie, długie lata był formalnym liderem partii Ukraińskie Zgromadzenie Narodowe oraz Komendantem Głównym Ukraińskiej Samoobrony Narodowej (UNA-UNSO). Jest znany ze swojej wrogości wobec Polski, w roku 2002 domagał się przeniesienia Cmentarza Obrońców Lwowa do Polski. W 2006 roku został nagrodzony tytułem Bohatera Ukrainy przez prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenkę.

Jego ojciec Roman Szuchewycz, jako dowódca UPA, jest odpowiedzialny za zamordowanie przez tę formację ok. 120 tys. Polaków, a także wielu Żydów, Ormian, Czechów, Niemców oraz Ukraińców sprzeciwiających się polityce nacjonalistów.

podrobnosti.ua/Onet.pl/KRESY.PL6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. raf66 :

  Obserwuję to co się dzieje w Polsce,oraz sytuację międzynarodową. Smutne to że nasi „przywódcy” tak naprawdę działają wbrew Naszym Narodowym interesom. Kiedy słyszę wypowiedzi ludzi z PiS-u ,PO oraz innych kanap to mi ręce opadają. Pytam się po co Polska angażuję się w ten konflikt? Dlaczego wydajemy nasze pieniądze na pomoc bandytom z Ukrainy? Dlaczego jest uprawiana propaganda gloryfikująca ukrów , a potępiająca Separatystów z Donbasu? Zaznaczam że nie jestem prorosyjski, uważam że obie nację są siebie warte, ale to banderowcy byli i są agresorem w tym konflikcie. Wobec tego że dostali w kość na Wschodzie powoli obracają się przeciwko nam. Zresztą nie pierwszy raz) vide Pisłudzki-Petlura).Jestem przekonany że Ukraina jako państwo nie przetrwa, nawet jeśli nie będzie oficjalnej wojny, to będzie wojna ekonomiczna, oraz partyzancka.I upatruję w tym naszej szansy , aby odzyskać Małopolskę Wschodnią. Mam nadzieję że ” występy ” naszych polityków na Majdanie zostaną wreszcie nagłośnione, że ludzie zobaczą kogo tak naprawdę popierają Panowie Kaczyński, Kowal, Tusk i inni.Zastanawia mnie tylko fakt czy ci Panowie są tak głupi że tego nie widzą czy tak zeszmaceni że tego nie chcą widzieć ? Całe szczęście że na tym portalu są ludzie o podobnych poglądach, całe szczęście że istnieją ludzie tacy jak Pan Łysiak , ks.Isakowicz-Zalewski….
  Pozdrawiam
  Semper Fidelis
  Raf66

 2. zielony :

  Lecz najgorsze w tym wszystkim jest fakt iż politycy probuja z nas robic głupoli którzy nie znają swojej historii, jako politycy reprezentanci narodu polskiego zakłamuja naszą historię twierdząc że na Wołyniu była wojna chłopska i porachunki sąsiedzkie i że sami sobie jesteśmy winni , takimi słowy obrażają naród polski plują nam w twarz.
  Kolejną sprawą za którą Kaczyński się powinien tłumaczyć to są wspólne wiece poparcia z politykami Swobody i Prawego Sektora!!!!!!!!!!