Z ramienia Partii Radykalnej Ołeha Laszki wszedł do Werchownej Rady Jurij Szuchewycz – syn zbrodniarza Romana Szuchewycza.

„Główny Komendant” UNA-UNSO, 81-letni Jurij Szuchewycz będzie najprawdopodobniej najstarszym deputowanym w nowym ukraińskim parlamencie.Jurij Szuchewycz znany jest z wielu antypolskich wypowiedzi. W 2011 r. wzywał do odebrania Polsce „etnicznie ukraińskich ziem”.

To prawda: jeszcze nie wszystkie etniczne ziemie (ukraińskie) zostały zebrane w całość. Do prawdziwej jedności dojdziemy, kiedy zbierzemy te ziemie, które znajdują się jeszcze poza granicami Ukrainy– mówił Jurij Szuchewycz.

Jurij Szuchewyczto syn dowódcy UPA. W latach 1948-1968 oraz 1972-1989 był więziony w Związku Sowieckim jako „wróg ludu”. W więzieniu stracił wzrok. W niepodległej Ukrainie aktywny politycznie, długie lata był formalnym liderem partii Ukraińskie Zgromadzenie Narodowe oraz Komendantem Głównym Ukraińskiej Samoobrony Narodowej (UNA-UNSO). Jest znany ze swojej wrogości wobec Polski, w roku 2002 domagał się przeniesienia Cmentarza Obrońców Lwowa do Polski. W 2006 roku został nagrodzony tytułem Bohatera Ukrainy przez prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenkę.

Jego ojciec Roman Szuchewycz, jako dowódca UPA, jest odpowiedzialny za zamordowanie przez tę formację ok. 120 tys. Polaków, a także wielu Żydów, Ormian, Czechów, Niemców oraz Ukraińców sprzeciwiających się polityce nacjonalistów.

podrobnosti.ua/Onet.pl/KRESY.PL

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.

a

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. raf66 :

  Obserwuję to co się dzieje w Polsce,oraz sytuację międzynarodową. Smutne to że nasi „przywódcy” tak naprawdę działają wbrew Naszym Narodowym interesom. Kiedy słyszę wypowiedzi ludzi z PiS-u ,PO oraz innych kanap to mi ręce opadają. Pytam się po co Polska angażuję się w ten konflikt? Dlaczego wydajemy nasze pieniądze na pomoc bandytom z Ukrainy? Dlaczego jest uprawiana propaganda gloryfikująca ukrów , a potępiająca Separatystów z Donbasu? Zaznaczam że nie jestem prorosyjski, uważam że obie nację są siebie warte, ale to banderowcy byli i są agresorem w tym konflikcie. Wobec tego że dostali w kość na Wschodzie powoli obracają się przeciwko nam. Zresztą nie pierwszy raz) vide Pisłudzki-Petlura).Jestem przekonany że Ukraina jako państwo nie przetrwa, nawet jeśli nie będzie oficjalnej wojny, to będzie wojna ekonomiczna, oraz partyzancka.I upatruję w tym naszej szansy , aby odzyskać Małopolskę Wschodnią. Mam nadzieję że ” występy ” naszych polityków na Majdanie zostaną wreszcie nagłośnione, że ludzie zobaczą kogo tak naprawdę popierają Panowie Kaczyński, Kowal, Tusk i inni.Zastanawia mnie tylko fakt czy ci Panowie są tak głupi że tego nie widzą czy tak zeszmaceni że tego nie chcą widzieć ? Całe szczęście że na tym portalu są ludzie o podobnych poglądach, całe szczęście że istnieją ludzie tacy jak Pan Łysiak , ks.Isakowicz-Zalewski….
  Pozdrawiam
  Semper Fidelis
  Raf66

 2. zielony :

  Lecz najgorsze w tym wszystkim jest fakt iż politycy probuja z nas robic głupoli którzy nie znają swojej historii, jako politycy reprezentanci narodu polskiego zakłamuja naszą historię twierdząc że na Wołyniu była wojna chłopska i porachunki sąsiedzkie i że sami sobie jesteśmy winni , takimi słowy obrażają naród polski plują nam w twarz.
  Kolejną sprawą za którą Kaczyński się powinien tłumaczyć to są wspólne wiece poparcia z politykami Swobody i Prawego Sektora!!!!!!!!!!