Zwierzchnik Prawosławnego Kościoła Ukrainy prosi premiera o udostępnienie części Ławry Peczerskiej

Zwierzchnik Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU), metropolita Epifaniusz prosi w liście ukraińskiego premiera o bezzwłoczne przyznanie jego Kościołowi świątyni w Ławrze Kijowsko-Peczerskiej, dotąd w całości należącej do Cerkwi Patriarchatu Moskiewskiego.

Metropolita Epifaniusz, zwierzchnik Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU), wystosował w tym tygodniu list do ukraińskiego premiera, Denysa Szmyhala. Prosi w nim Radę Ministrów Ukrainy, zgodnie z decyzją Świętego Synodu z 23 maja br., o przyznanie PKU jednego z kościołów Ławry Kijowsko-Peczerskiej dla sprawowania tam regularnych nabożeństw. Treść listu zamieszczono na oficjalnej stronie Cerkwi.

Do tej pory, całość klasztoru podlegała Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu Patriarchatu Moskiewskiego.

Epifaniusz poinformował premiera Ukrainy, że synod zdecydował o utworzenie w ramach PKU męskiego monastyru – Kijowsko-Peczerskiej Ławry Zaśnięcia Bogurodzicy Prawosławnego Kościoła Ukrainy.

Zwierzchnik PKU napisał też, że początkowo klasztor peczerski rozwijał się w składzie metropolii kijowskiej, należącej do Patriarchatu Ekumenicznego, zaś w latach 80. XVII wieku został, wraz z całością metropolii, „antykanonicznie anektowany” przez Patriarchat Moskiewski. Według duchownego, konsekwencją była rusyfikacja tradycji kościelnych oraz „niszczenie dokumentów dotyczącej prawdziwej historii monastyru i Cerkwi Ukraińskiej”. Przypomniał też, że od ponad 30 lat trwają starania i inicjatywy, dążące do oddania Ławry duchownym i wiernym UKP. Skrytykował też działania podejmowane przez Przełożonego Ławry Peczerskiej, bpa Pawła (Łebida), zarzucając mu doprowadzenie do częściowej dewastacji obiektu i przyzwolenie na powstanie na obszarze Ławry dolnej licznych sklepów i kawiarń, a także „propagowanie ideologii ‘russkiego miru’”.

Przeczytaj: SBU przeszukało mieszkanie przełożonego Ławry Peczerskiej. Zarzuca mu się podżeganie do nienawiści

W związku z decyzją Synodu, metropolita prosi Szmyhala o rozwiązanie dwóch kwestii. Po pierwsze, oczekuje „natychmiastowego rozwiązania kwestii udostępnienia jednego z kościołów na terytorium Ławry górnej, faktycznie niewykorzystywanego dla stałych nabożeństw (…) dla odprawiania regularnych nabożeństw przez Kijowsko-Peczerską Ławrę Zaśnięcia Bogurodzicy PKU”. Epifaniusz wskazał na konkretne świątynie, spełniające oczekiwania: cerkiew Zwiastowania (Błagowiszczeńską) z pocz. XX wieku i cerkiew Wszystkich Świętych nad bramą Targową z końca XVII wieku.

„Monopol monastyru patriarchatu moskiewskiego na sprawowanie kultu w Ławrze jest kategorycznie nieakceptowany przez większość prawosławnych na Ukrainie i ukraińskiego społeczeństwa” – twierdzi Epifaniusz.

Ponadto, poprosił też premiera o „znalezienie możliwości dla udostępnienia pomieszczeń na terytorium Górnej ławry, gdzie mogliby żyć mnisi PKU.

Zaznaczmy, że Ławra Peczerska to największy i najstarszy monastyr w Kijowie, siedziba zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego, obecnie po zmianach w ustawodawstwie i utworzeniu Kościoła Prawosławnego Ukrainy określanej mianem Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego na Ukrainie. Jest najważniejszym miejscem dla prawosławnych na wchodzie.

Czytaj także: Pożar w Ławrze Peczerskiej w Kijowie [+FOTO]

pomisna.info / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply