1 marca 2021 roku w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Franciszek V. znieważył pomniki żołnierzy podziemia niepodległościowego Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” i Józefa Franczaka „Lalusia”; na swoim profilu na portalu Facebook opublikował wideo, na którym znieważa ich pomniki w krakowskim Parku Jordana. Fundacja Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu chce postawić mężczyznę przed sądem.

Fundacja Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu chce postawić przed sądem Franciszka V., który znieważył pomniki żołnierzy podziemia niepodległościowego Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” i Józefa Franczaka „Lalusia”; na swoim profilu na portalu Facebook opublikował wideo, na którym znieważa ich pomniki w krakowskim Parku Jordana.

Jak poinformował w piątek ośrodek, mężczyzna, który opublikował w sieci wideo jak publicznie pluje na twarze bohaterów zamordowanych przez komunistów wysłał do serwisu Zrzutka prośbę o zablokowanie tej Zrzutki. Dla potrzeb serwisu twarz została zanonimizowana.

„Jako fundacja Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu zamierzamy postawić go przed sądem; Art. 261. [Znieważenie pomnika] Kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności” – czytamy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zbiórka, którą otworzyła fundacja Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu dotyczy opłacenia prawnika, który sformułuje zawiadomienie do krakowskiej Prokuratury oraz prawnika, który będzie reprezentować fundację przed krakowskim sądem.

Zobacz też: Wrocław: co dalej z pomnikiem Żołnierzy Wyklętych? Część radnych sprzeciwia się jego budowie

Kresy.pl/Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    jaro7 :

    Trochę to naiwne.To „lewak”więc albo prokuratura lub sąd uznaja że jego działalność „nie wyczerpuje znamion przestępstwa” itp.Lewacy maja innych „bohaterów” ostatnio było to widać w Hiszpanii na przemarszu komunistów.Po trzecie jego nazwisko może sugerować że to tylko obywatel polskojęzyczny,niekoniecznie Polak.