W nadchodzących dniach nie zostaną podjęte decyzje dotyczące mianowania nowego dowódcy generalnego oraz dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej – oświadczył w poniedziałek szef BBN Jacek Siewiera.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera podkreślił, że intencją prezydenta jest podjęcie tych decyzji wtedy, gdy znany będzie kształt kierownictwa MON w nowej kadencji parlamentu. Siewiera był pytany, czy podczas obchodów zbliżającego się Święta Niepodległości 11 listopada planowane jest mianowanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowych dowódców na obecnie wakujących stanowiskach. Chodzi o stanowiska dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Jak wskazał, “w nadchodzących dniach nie zostaną podjęte decyzje dotyczące mianowania nowego dowódcy generalnego oraz dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej”. “Intencją Pana Prezydenta jest podjęcie tych decyzji w momencie, kiedy znany będzie kształt kierownictwa resortu obrony w nowej kadencji parlamentu. Dziś dowództwa te funkcjonują bez zakłóceń i dajemy sobie czas wskazanie oficerów, którzy w sposób stabilny i ciągły będą mogli pełnić funkcje w dłuższej perspektywie” – dodał szef BBN.

Siewiera poinformował, że podczas obchodów 11 listopada planowane jest wręczenie awansów generalskich. “Święto Niepodległości obok świąt Wojska Polskiego i 3 Maja to zwyczajowy moment awansów. Wręczenie przez Pana Prezydenta nominacji generalskich w listopadzie planowane było od dłuższego czasu w ramach naturalnego procesu zmian kadrowych i organizacyjnych w Siłach Zbrojnych. W wojsku wciąż pozostaje kilkadziesiąt etatów obsadzonych przez oficerów o niższych stopniach, niż wymagane na danych stanowiskach. Stoimy też przed koniecznością wprowadzenia zmian w systemie kierowania i dowodzenia, do czego dostosowana musi być bieżąca polityka kadrowa” – powiedział.

Zaznaczył, że awanse będą dotyczyły przede wszystkim oficerów, którzy już sprawują funkcje dowódcze.

“Przy okazji święta awanse odbierze również kilku oficerów z pozostałych służb mundurowych. Nazwiska oficerów i szczegóły dotyczące wręczenia mianowań podamy w najbliższym czasie” – dodał szef BBN.

W październiku prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim ogłosił zmiany na najwyższych stanowiskach dowódczych w Siłach Zbrojnych RP. Na nowego szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego powołał gen. Wiesława Kukułę – wcześniejszego Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Z kolei nowym Dowódcą Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych został mianowany generał Maciej Klisz, wcześniej dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

Miało to związek z rezygnacji z pełnionych obowiązków przez Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmunda Andrzejczaka oraz Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Tomasza Piotrowskiego.

Zobacz także: Mastalerek: Duda podjął decyzję w sprawie powierzenia misji tworzenia rządu. Dziś orędzie prezydenta

gazetaprawna.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply