Jak informuje RMF 24 komisja regulaminowa Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęła uchwałę rekomendującą uchylenie immunitetu byłemu wiceministrowi Marcinowi Romanowskiemu.
We wtorek komisja regulaminowa Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy przyjęła uchwałę, w której rekomenduje uchylenie immunitetu byłemu polskiego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego, informuje RMF 24. Według ustaleń portalu za odebraniem immunitetu polskiemu politykowi opowiedziało się 16 osób, 5 było przeciw. Ostateczną decyzję podejmie w środę w godzinach popołudniowych całe Zgromadzenie.
Jak dodaje RMF 24 były wiceminister Marcin Romanowski nie stawił się we wtorek na posiedzeniu komisji regulaminowej, przed którą miał przedstawić swoje stanowisko dotyczące wniosku o uchylenie mu immunitetu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Polityk nie wyznaczył też swojego przedstawiciela.
Warto dodać, że w niedzielę 29 września Prokurator Generalny Adam Bodnar przekazał Przewodniczącemu Zgromadzenia Parlamentu Rady Europy wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Marcina Romanowskiego, a także na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie.
W czerwcu na stronie Prokuratury Krajowej został opublikowany komunikat w sprawie wniosku o uchylenie immunitetu byłemu wiceministrowi sprawiedliwości Marcinowi Romanowskiemu. Prokurator Generalny przekazał do Marszałka Sejmu wniosek o wyrażenie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie polityka.
Krajowy Zespół Śledczy Nr 2 powołany w Prokuraturze prowadzi obecnie postępowanie w sprawie “przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez działających w celu osiągnięcia korzyści majątkowych i osobistych funkcjonariuszy publicznych w osobach Ministra Sprawiedliwości i urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości”.
Wspomniane niedopełnienie obowiązków, jak twierdzi prokuratura, miało polegać na zarządzaniu, rozdysponowaniu i rozliczeniu środków finansowych pochodzących z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Fundusz Sprawiedliwości, poprzez udzielanie w sposób uznaniowy i dowolny wsparcia finansowego beneficjentom programów nieposiadających związku z celami Funduszu.
W piątek 12 lipca posłowie zdecydowali o wyrażeniu zgody na pociągnięcie posła Suwerennej Polski do odpowiedzialności karnej za wszystkie 11 czynów wskazanych we wniosku prokuratury. Sejm udzielił również zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie parlamentarzysty.
Natomiast w piątek 27 września Sad Okręgowy w Warszawie uznał, że słusznie odmówiono aresztowania polityka. Ze względu na chroniący go immunitet. Najnowsze postanowienie tym samym utrzymuje w mocy postanowienia Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie odmawiającego aresztowania polityka z lipca bieżącego roku. Bartosz Lewandowski podkreśla, że Prokuratura Krajowa jest zobligowana do wydania postanowienia o umorzeniu wszystkich jedenastu zarzutów wydanych wobec Marina Romanowskiego, bowiem skonsumowała czynność procesową jaka jest ogłoszenie postanowienia o przedstawieniu zarzutów.
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!