Prokurator Generalny Adam Bodnar przekazał do Marszałka Sejmu wniosek o zatrzymanie i tymczasowe aresztowania dla posła, byłego wiceministrowi sprawiedliwości Marcina Romanowskiego.
We wtorek na stronie Prokuratury Krajowej został opublikowany komunikat w sprawie wniosku o uchylenie immunitetu byłemu wiceministrowi sprawiedliwości Marcinowi Romanowskiemu. Prokurator Generalny przekazał do Marszałka Sejmu wniosek o wyrażenie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie polityka.
Krajowej Zespół Śledczy Nr 2 powołany w Prokuraturze prowadzi obecnie postępowanie w sprawie “przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez działających w celu osiągnięcia korzyści majątkowych i osobistych funkcjonariuszy publicznych w osobach Ministra Sprawiedliwości i urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości”.
Jako Prokurator Generalny skierowałem dziś wniosek do Marszałka @szymon_holownia o wyrażenie przez Sejm RP (@KancelariaSejmu) zgody na pociągnięcie posła M. Romanowskiego do odpowiedzialności karnej oraz jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie.
Zgromadzony przez @PK_GOV_PL… https://t.co/ioTiMEwbwg
— Adam Bodnar (@Adbodnar) June 19, 2024
Wspomniane niedopełnienie obowiązków, jak twierdzi prokuratura, miało polegać na zarządzaniu, rozdysponowaniu i rozliczeniu środków finansowych pochodzących z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Fundusz Sprawiedliwości, poprzez udzielanie w sposób uznaniowy i dowolny wsparcia finansowego beneficjentom programów nieposiadających związku z celami Funduszu.
Prokuratura Krajowa informuje, że zgromadzony w tej sprawie materiał dowodowy wskazuje na “dostatecznie uzasadnione podejrzenie, że poseł Marcin Romanowski popełnił 11 przestępstw, w tym polegających na udziale w zorganizowanej grupie mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko mieniu, a w szczególności poprzez przekraczanie uprawnień i niedopełnienie obowiązków oraz poświadczenie nieprawdy w dokumentach, wyrządzanie szkody w wielkich rozmiarach w mieniu Skarbu Państwa, w celu osiągnięcia korzyści osobistych i majątkowych”.
W związku z dużym prawdopodobieństwem popełnienia przez posła Marcina Romanowskiego wspomnianych zarzutów Prokurator Krajowy chce zastosować wobec byłego wiceministra środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Prokuratura Krajowa/Kresy.pl
Przykrywka dla sprawy która dzieje sie na granicach a zwłaszcza Zachodniej.Bedzie temat dla mediów.