Zełenski: Ukraina otrzyma okręty do konwojowania statków towarowych [+VIDEO]

Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że Ukraina zorganizuje konwoje dla okrętów towarowych, które popłyną „korytarzem zbożowym”.

Jak poinformował portal Mil.in, Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że Ukraina zorganizuje konwoje dla okrętów towarowych, które popłyną „korytarzem zbożowym”.

W tym celu Ukraina uzgodniła już z kilkoma krajami przyjęcie morskich łodzi wojskowych.

Zobacz też: Ambasador: Wielka Brytania przekaże Ukrainie okręty wojenne

Zdaniem Zełenskiego Ukraina uważa utworzenie „korytarza zbożowego” na Morzu Czarnym bez udziału Rosji za jedno z największych osiągnięć roku i pracuje także nad zapewnieniem bezpieczeństwa statkom towarowym przepływającym tym korytarzem.

„Uzgodniliśmy to z naszymi partnerami i będziemy towarzyszyć statkom na morzu, aby zagwarantować im bezpieczeństwo. Mamy już konkretne umowy z kilkoma państwami” – powiedział prezydent.

Zełenski podkreślił, że odpowiednie łodzie są już przekazywane Ukrainie. Dostawy będą w przyszłości.

Głowa państwa dodała, że obwód odeski będzie chroniony dodatkowymi systemami obrony powietrznej, co zostało już uzgodnione z partnerami. Obecnie nie wiadomo, ile i jakiego rodzaju łodzie otrzymają ukraińscy marynarze, aby zapewnić bezpieczeństwo i eskortę statków towarowych przez „korytarz zbożowy”.

Zobacz też: Holandia przekaże Ukrainie okręty patrolowe

Czytaj: PSL domaga się komisji śledczej ws. afery zbożowej

Resort obrony Wielkiej Brytanii podkreślił w sobotniej aktualizacji wywiadowczej, że Flota Czarnomorska zazwyczaj ładowała pociski manewrujące w bazie w Sewastopolu na Krymie, jednak obiekt ten jest coraz bardziej zagrożony przez ukraińskie ataki dalekiego zasięgu.  Brytyjczycy wskazują, że Rosja najprawdopodobniej uzna Noworosyjsk za najlepszą alternatywę. Przeniesienie tam ładowania pocisków wymagałoby jednak nowych procesów dostawy, przechowywania, obsługi i załadunku.

Jak przypomina brytyjski wywiad, 13 listopada br. ukraińskie wojsko poinformowało, że Rosja wstrzymała wystrzeliwanie pocisków manewrujących z okrętów wojennych z powodu “problemów logistycznych” w Noworosyjsku.

“Rosja prawdopodobnie będzie starała się przyspieszyć przezwyciężenie takich problemów, aby rozmieszczone na jednostkach morskich pociski manewrujące mogły zostać włączone do zimowej kampanii uderzeń przeciwko Ukrainie” – czytamy.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply