Prezydent Wołodymyr Zełenski zdymisjonował szefów ługańskiej, odeskiej i chmielnickiej regionalnej administracji państwowej – poinformował w środę portal Ukrinform.

Jak poinformował w środę portal Ukrinform, prezydent Ukrainy zdymisjonował szefów ługańskiej, odeskiej i chmielnickiej regionalnej administracji państwowej. Odpowiednie zostały opublikowane na stronie internetowej głowy państwa.

Z dokumentów wynika, że Siergiej Hajdaj został odwołany ze stanowiska szefa ługańskiej Obwodowej Administracji Państwowej, Maksym Marczenko – Odeskiej Obwodowej Administracji Państwowej, Siergiej Gamalij – Chmielnickiej Obwodowej Administracji Państwowej.

Według ukraińskich mediów wszyscy urzędnicy zostali odwołani zgodnie z złożonymi przez nich wnioskami. 14 marca Rada Ministrów zatwierdziła odwołanie szefów ługańskiej, odeskiej i chmielnickiej administracji państwowej.

Przypomnijmy, że pod koniec lutego, Wołodymyr Zełenski odwołał generała Eduarda Moskalowa z funkcji dowódcy Połączonych Sił Ukrainy, które walczą w rejonie Donbasu na wschodzie kraju. Dekret w opisywanej sprawie pojawił się na stronie Kancelarii Prezydenta Ukrainy. Moskalow pełnił tę funkcję od marca ubiegłego roku.

Wcześniej odwołany został Ołeksij Arestowycz. Miało to związek z wypowiedzią, sugerującą zestrzelenie rosyjskiej rakiety w Dnieprze, co wywołało oburzenie w ukraińskiej przestrzeni publicznej.

W styczniu Rosjanie przeprowadzili zmasowany atak rakietowy na terytorium Ukrainy. Arestowycz powiedział wówczas, że pocisk, który uderzył w blok mieszkalny, zabijając kilkadziesiąt osób, został wcześniej trafiony przez ukraińską obronę powietrzną. Wywołało to oburzenie w ukraińskiej przestrzeni publicznej. Jego słowom zaprzeczyły siły powietrzne Ukrainy, argumentując, że kraj nie może zestrzeliwać pocisków typu Ch-22.

Później Arestowycz przepraszał „ofiary i ich bliskich, mieszkańców Dniepru i każdego, kto został urażony przez błędnie podany przeze mnie powód, dla którego rosyjski pocisk uderzył w blok mieszkalny”.

Kresy.pl/Ukrinform

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz