Rheinmetall naprawia obecnie 50 czołgów Leopard 2 i 100 czołgów Leopard 1 oraz planuje zakup 36 Leopardów 2 w Szwajcarii – poinformował dyrektor firmy w rozmowie z NZZ.

Jak poinformował dyrektor Rheinmetall, Armin Papperger w środowej rozmowie z NZZ, firma naprawia obecnie 50 czołgów Leopard 2 i 100 czołgów Leopard 1 oraz planuje zakup 36 Leopardów 2 w Szwajcarii.

Podkreślił, że Szwajcaria ma rezerwowe zapasy Leopardów 2 i jeśli Rada Federalna i Parlament zdecydują się je zlikwidować, firma jest gotowa je odkupić. Jednak obecnie nie ma decyzji w tej sprawie.

Ponadto Rheinmetall chce kupić 96 czołgów Leopard 1 od szwajcarskiej firmy Ruag. Zapytany przez dziennikarzy o te możliwości, Armin Papperger odpowiedział: „Kupiliśmy czołgi Leopard 1, ale we Włoszech”

Ruag kupił kiedyś te czołgi we Włoszech, wiadomo, że nadal są składowane w krajowych magazynach.

Armin Papperger opowiedział też o szczegółach planów budowy fabryki czołgów na Ukrainie. Podkreślił, że koncepcja budowy została przekazana niemieckiemu rządowi. „Musimy dać Ukrainie szansę na obronę. Takiej fabryki nie buduje się w jeden dzień. Dlatego musimy zacząć planować już teraz” – powiedział.

Papperger zaznaczył, że rozpoczęcie budowy wymaga decyzji ukraińskiego rządu, ponieważ zakład nie będzie należał do Rheinmetall. Firma go wynajmie. „Nie sfinansujemy tej pracy, ale musi to zrobić Ukraina lub inny kraj, który udzieli Ukrainie pomocy. To nie byłaby też nasza fabryka, Ukraina ją zbuduje, a my ją wynajmiemu” — powiedział Papperger.

„Kiedy budowa może się rozpocząć – w czasie wojny lub po zakończeniu, Ukraina musi zdecydować”.

Kresy.pl/NZZ

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz