Podczas Forum Ambrosettiego we Włoszech prezydent Ukrainy powiedział, że opracował pokojowe rozwiązanie wojny z Rosją, które przedstawi obecnemu prezydentowi USA Bidenowi i kandydatom na to stanowisko – Kamali Harris i Donaldowi Trumpowi. Według Zełenskiego cel strategiczny konfliktu został osiągnięty: wywarcie presji na Putina i zademonstrowanie, że ukraińska armia jest w stanie skutecznie się bronić.

„Jeszcze niczym się nie podzieliliśmy, jako pierwszy zobaczy go Biden” – oświadczył prezydent Ukrainy. Przywódca Ukrainy zaznaczył, że „to nie będzie zwykła propozycja”. – „Chcemy gwarancji. Nie chodzi wyłącznie o broń, ale też o ważne kwestie globalne” – dodał.

Zełenski mówił również o dostarczeniu Ukrainie przez jej sojuszników nowego sprzętu wojskowego, żeby „odstraszyć Rosję i zakończyć konflikt na warunkach dyplomatycznych”. Częścią tego planu jest atak na Obwód Kurski i „wykrwawienie Rosji od środka”. Ukraina zaznacza, że podczas trwającej miesiąc inwazji udało się jej zająć prawie 1300 kilometrów kwadratowych terytorium Rosji. Podczas operacji ukraińskie siły zbrojne przejęły kontrolę m.in. nad ważnym węzłem eksportu gazu dla rosyjskiego rurociągu transsyberyjskiego w miejscowości Sudża.

Prezydent Ukrainy wyjaśnił, że ofensywa kurska jest konieczna, żeby zapobiec okupacji Charkowa i Sum przez siły rosyjskie. „Mieliśmy do tego prawo” — powiedział prezydent, dodając, że operacja ta pomogła złagodzić presję militarną na kilku obszarach północnej Ukrainy.

Zełenski wyraził swoje obawy wsparciem militarnym Rosji ze strony takich państw jak Korea Północna czy Iran. Podczas wywiadu potwierdził, że Teheran dostarczał Moskwie pociski balistyczne i inną broń, która jest używana do atakowania ukraińskich celów cywilnych. Ponadto wiele rosyjskich pocisków zawiera komponenty pochodzenia zachodniego lub azjatyckiego, co pokazuje, jak bardzo Rosja polega na zewnętrznych dostawach, aby kontynuować konflikt.

W czasie forum głos zabrała również premier Włoch Giorgia Meloni, która zadeklarowała kontynuację militarnego wsparcia Ukrainy, także w programie włoskiej prezydencji w G7. „Kijowa nie można porzucać” –  powiedziała. Giorgią Meloni Zełenski omówiła ponadto przygotowania do międzynarodowej konferencji na temat odbudowy Ukrainy, która ma się odbyć we Włoszech w 2025 roku. 

Kresy.pl/firstonline.info

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply