Niemcy zorganizowali festiwal techno na obszarze chronionym Natura 2000. Władze miasta twierdzą, że nie wydały zgody na zorganizowanie wydarzenia. Sprawa została zgłoszona na policję.
Chodzi o imprezę techno na wyspie Karsibór. Portal iswinoujscie.pl wskazuje, że choć impreza odbywa się w Polsce, bilety można było nabyć wyłącznie za pośrednictwem niemieckiej strony internetowej. Miasteczko namiotowe powstało na obrzeżach Karsiborza. Od piątku dochodziła stamtąd hałaśliwa muzyka, która płoszyła zwierzęta.
“To obszar chroniony Natura 2000. Obok jest park narodowy. Od piątku non stop słychać hałaśliwą muzykę. Żeby przez 3 dni nie zrobić z imprezą w obszarze chronionym – to chyba przesada” – serwis RMF FM cytuje jednego z okolicznych mieszkańców.
Władze miasta oświadczyły, że nie wydały zgody na zorganizowanie wydarzenia. Sprawa została zgłoszona na policję.
“Od wczorajszej nocy odbieram informacje od zdenerwowanych mieszkańców Wyspy Karsibór o uciążliwościach wywołanych nielegalnie zorganizowaną imprezą techno. Rozumiem to i też jestem bardzo zirytowana” – napisała w sobotę wieczorem na Facebooku Joanna Agatowska, prezydent Świnoujścia.
“Z e-maila przysłanego przez dwie osoby reprezentujące organizatora do Wydziału Promocji UM na początku sierpnia (e-mail w załączeniu) nie wynikały żadne tak daleko idące uciążliwości. Impreza w opisanym charakterze nie podlegała nawet formalnemu zgłoszeniu, gdyż w oparciu o prawo tylko imprezy o charakterze masowym, czyli o ilości uczestników 1000 osób – zgodnie z prawem podlegają opiniowaniu przez służby administracyjne miasta. Jeśli przeczytacie e-maila, to zobaczycie sami jaki cyniczny wybieg został więc zastosowany prze organizatorów. Nie zgadzam się z takimi zagrywkami! Było to bardzo nieuczciwe z ich strony” – kontynuowała.
Jak dodała, “organizatorzy są zidentyfikowani, więc o sytuacji zostanie poinformowana Ambasada Niemiec, gdyż są to karygodne zachowania, które narażają na szwank wzajemne zaufanie i polsko – niemieckie relacje dobrosąsiedzkie”.
“Fakty są jednak takie, że polskie prawo nie odpowiada na takie sytuacje od strony administracyjnej i obecnie wyłącznie Policja może podjąć interwencję. Wyraziłam więc oczekiwanie do Pana Komendanta, że doprowadzi skutecznie do zagwarantowania ciszy nocnej w obszarze Wyspy Karsibór. Oczekuje, że tak się dzisiaj stanie” – podsumowała Agatowska.
Czytaj: Niemcy wracają do węgla. Wicekanclerz: „To gorzkie, ale po prostu nieuniknione”
Zobacz także: Niemcy nadal przeciw portowi kontenerowemu w Świnoujściu. Powołują się na “ochronę środowiska”
rmf24.pl / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!