Zełenski dziękuje Niemcom za “ochronę życia przed rosyjskim terrorem”

Zełenski podziękował Niemcom za “niezmienioną siłę w ochronie życia przed rosyjskim terrorem rakietowym”. Ma to związek z zapowiedzią dostawy 64 rakiet do systemów obrony powietrznej Patriot.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował zachodnim partnerom za pomoc wojskową. W sobotnim przemówieniu wymienił Niemcy, które zapowiedziały dostawę kolejnych 64 rakiet do systemów obrony powietrznej Patriot. “Niemcy, dziękuję (…) za niezmienioną siłę w ochronie życia przed rosyjskim terrorem rakietowym” – oświadczył, cytowany przez portal Deutsche Welle.

DW przypomina, że wcześniej ambasador Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makiejew oświadczył, że jego kraj potrzebuje więcej wsparcia z Zachodu, aby bronić się przed Rosją. “Wsparcie z Zachodu jest niezbędne dla naszego przetrwania. Ale to nie wystarczy. Proszę sobie wyobrazić, że mamy dwa systemy Iris-T, kilka Patriotów” – powiedział Makiejew, odnosząc się do obu systemów obrony powietrznej.

Wyraził opinię, że Kijów jest dzięki nim dobrze chroniony, ale gdzie indziej potrzebnych jest więcej systemów obrony powietrznej, pojazdów opancerzonych i czołgów. Zaapelował o dostarczenie Ukrainie myśliwców i amunicji dalekiego zasięgu.

Przeczytaj: Zełenski w Berlinie: Niemcy prawdziwym przyjacielem i sojusznikiem, na którym można polegać

Przypomnijmy, że w maju br. Niemcy ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy – dotychczas największy ze strony Niemiec. W ramach pakietu pomocy wojskowej, wartego 2,7 mld euro, Niemcy zadeklarowały przekazanie Ukrainie m.in. 30 czołgów Leopard 1, 20 bojowych wozów piechoty Marder, a także samobieżnych armatohaubic i systemów obrony powietrznej IRIS-T-SLM wraz z rakietami.

Zobacz także: Rheinmetall będzie produkował pojazdy opancerzone Fuchs na Ukrainie

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply