Niemcy mają przekazać Ukrainie kolejne 64 pociski przeciwlotnicze do systemów obrony powietrznej Patriot – poinformował niemiecki minister obrony Boris Pistorius.

Jak przekazał w piątek portal n-tv.de, Niemcy mają przekazać Ukrainie kolejne 64 pociski przeciwlotnicze do systemów obrony powietrznej Patriot. Poinformował o tym niemiecki minister obrony Boris Pistorius drugiego dnia spotkania ministrów obrony NATO w Brukseli.

Pistorius powiedział, że ta decyzja jest ważna dla zapewnienia wsparcia dla ukraińskich sił zbrojnych na obecnym etapie.

„To bardzo ważny znak niezłomnego wsparcia dla pomyślnych wysiłków ukraińskich sił zbrojnych w zakresie zapewnienia obrony przeciwlotniczej, zwłaszcza teraz, na tym szczególnym etapie wojny” – powiedział Pistorius.

Jak przekazała w piątek agencja prasowa Reuters, Rheinmetall spodziewa się w nadchodzących tygodniach zawrzeć z rządem niemieckim wartą miliardy euro umowę na amunicję, a w lipcu dostarczy na Ukrainę pierwsze naboje kalibru 35 mm do dział przeciwlotniczych Gepard, powiedział dyrektor generalny Armin Papperger.

„Niemcy zamierzają zawrzeć z nami duży kontrakt ramowy” — powiedział Papperger w wywiadzie. Papperger dodał, że transakcja będzie warta kilka miliardów euro i ma nadzieję, że Rheinmetall ogłosi ją w ciągu najbliższych sześciu tygodni.

„To z pewnością będzie nasz najlepszy rok, jeśli chodzi o przyjmowanie zamówień”, powiedział, dodając, że spodziewa się całej gamy transakcji – na pojazdy, amunicję, elektronikę i systemy radarowe.

Papperger nie wyszczególnił żadnych wyników brukselskich dyskusji, ale powiedział, że NATO przedstawi w nadchodzących miesiącach bardzo dokładne dane na temat tego, o ile więcej zdolności przemysłowych będzie potrzebnych, „abyśmy byli bezpieczni w Europie i NATO przez następne 10 lat”.

Zobacz też: Rheinmetall będzie produkował pojazdy opancerzone Fuchs na Ukrainie

Dodał, że od początku wojny na Ukrainie Rheinmetall otrzymał zamówienia o wartości kilku miliardów euro na samą amunicję i spodziewa się dodatkowych transakcji na kolejne kilka miliardów euro.

„Produkujemy pociski artyleryjskie prawie na pełnych obrotach, ponieważ istnieje popyt, międzynarodowy popyt jest bardzo wysoki”, powiedział. „Spodziewamy się, że w przyszłym roku będziemy pracować na pełnych obrotach”.

Zapytany o dążenia NATO do zmiany w kierunku wspólnych standardów w produkcji artylerii i innych pocisków, Papperger powiedział, że jest otwarty na takie posunięcie, gdyby kraje uzgodniły standardy. Eksperci twierdzą, że wspólne standardy ułatwiłyby przepływ dostaw amunicji i obniżyły ceny.

W lipcu Rheinmetall dostarczy na Ukrainę pierwsze naboje kalibru 35 mm wyprodukowane na nowej linii produkcyjnej w Niemczech do użytku w krajowych działach przeciwlotniczych Gepard. „Rząd zamówił 300 000 nabojów. Z pewnością dostarczymy w tym roku około 40 000 do 60 000 nabojów” – dodał.

Rheinmetall uruchomił linię produkcyjną po tym, jak Szwajcaria odmówiła eksportu amunicji 35 mm Gepard do Kijowa.

Kresy.pl/n-tv

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply