W sobotę uruchomiony został pierwszy blok elektrowni atomowej w Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. To pierwsza elektrownia jądrowa na Półwyspie Arabskim.

W sobotę został uruchomiony pierwszy blok elektrowni atomowej w Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – podaje agencja „Reuters”. Jest to pierwsza jądrowa elektrownia na Półwyspie Arabskim. Pierwotnie zakładano, że otwarcie nastąpi w 2017 roku, następnie przełożone zostało na rok 2018.

Elektrownia został zbudowana przez koreańską firmę KEPCO (Korea Electric Power Corporation).

Obiekt mieści się w zachodniej części Emiratów, niedaleko granicy z Arabią Saudyjską.

O uruchomieniu pierwszego reaktora w elektrowni w Barakah poinformował w sobotę na Twitterze szejk Dubaju Muhammad ibn Raszid al-Maktum.

„Dziś ogłaszamy sukces ZEA w eksploatacji pierwszego reaktora energii jądrowej w świecie arabskim w elektrowni Barakah w Abu Zabi. Zespołom roboczym udało się załadować pakiety paliwa jądrowego, przeprowadzić kompleksowe testy i pomyślnie zakończyć operację” – napisał.

„Zbliżyliśmy się tym samym o kolejny krok do naszego celu, jakim jest zaspokojenie 25 proc. naszych potrzeb energetycznych i zapewnienie dalszego wzrostu gospodarczego w oparciu o czystą, bezpieczną, pewną i bezemisyjną energię elektryczną” – oświadczył z kolei prezes korporacji ENEC (Emirates Nuclear Energy Corporation) Mohamed Ibrahim al-Hammadi.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Czechy: Powstanie kolejny reaktor jądrowy. Planowane koszty – 7 mld dolarów

Najwyższy Federalny Urząd ds.Regulacji Jądrowej (FANR), który wydał zezwolenie na eksploatację obiektu w lutym, ocenił, że elektrownia spełnia wszystkie wymogi regulacyjne dotyczące rozpoczęcia działalności.

Po uruchomieniu wszystkich czterech reaktorów całkowita moc wyniesie 5600 MW. ZEA nie ujawniły całkowitych rozmiarów planowanej inwestycji.

reuters.com / twitter.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz