W sobotę uruchomiony został pierwszy blok elektrowni atomowej w Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. To pierwsza elektrownia jądrowa na Półwyspie Arabskim.
W sobotę został uruchomiony pierwszy blok elektrowni atomowej w Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – podaje agencja „Reuters”. Jest to pierwsza jądrowa elektrownia na Półwyspie Arabskim. Pierwotnie zakładano, że otwarcie nastąpi w 2017 roku, następnie przełożone zostało na rok 2018.
Elektrownia został zbudowana przez koreańską firmę KEPCO (Korea Electric Power Corporation).
Obiekt mieści się w zachodniej części Emiratów, niedaleko granicy z Arabią Saudyjską.
O uruchomieniu pierwszego reaktora w elektrowni w Barakah poinformował w sobotę na Twitterze szejk Dubaju Muhammad ibn Raszid al-Maktum.
„Dziś ogłaszamy sukces ZEA w eksploatacji pierwszego reaktora energii jądrowej w świecie arabskim w elektrowni Barakah w Abu Zabi. Zespołom roboczym udało się załadować pakiety paliwa jądrowego, przeprowadzić kompleksowe testy i pomyślnie zakończyć operację” – napisał.
نعلن اليوم عن نجاح دولة الإمارات في تشغيل أول مفاعل سلمي للطاقة النووية في العالم العربي، وذلك في محطات براكة للطاقة النووية بأبوظبي .. نجحت فرق العمل في تحميل حزم الوقود النووي واجراء اختبارات شاملة وإتمام عملية التشغيل بنجاح . أبارك لأخي محمد بن زايد هذا الانجاز .. pic.twitter.com/e8VHz4o6BY
— HH Sheikh Mohammed (@HHShkMohd) August 1, 2020
„Zbliżyliśmy się tym samym o kolejny krok do naszego celu, jakim jest zaspokojenie 25 proc. naszych potrzeb energetycznych i zapewnienie dalszego wzrostu gospodarczego w oparciu o czystą, bezpieczną, pewną i bezemisyjną energię elektryczną” – oświadczył z kolei prezes korporacji ENEC (Emirates Nuclear Energy Corporation) Mohamed Ibrahim al-Hammadi.
Zobacz także: Czechy: Powstanie kolejny reaktor jądrowy. Planowane koszty – 7 mld dolarów
Najwyższy Federalny Urząd ds.Regulacji Jądrowej (FANR), który wydał zezwolenie na eksploatację obiektu w lutym, ocenił, że elektrownia spełnia wszystkie wymogi regulacyjne dotyczące rozpoczęcia działalności.
Po uruchomieniu wszystkich czterech reaktorów całkowita moc wyniesie 5600 MW. ZEA nie ujawniły całkowitych rozmiarów planowanej inwestycji.
reuters.com / twitter.com / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!