Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę zmieniającą rosyjską ordynację wyborczą – poinformowała w sobotę agencja prasowa Tass. Ustawa przewiduje możliwość głosowania przez kilka dni, ale nie więcej niż trzy.

Jak poinformowała w sobotę agencja prasowa Tass, prezydent Władimir Putin podpisał ustawę zmieniającą rosyjską ordynacje wyborczą, która umożliwia prowadzenie głosowania przez kilka dni, ale nie więcej niż przez trzy.

Nowelizacja ta została wprowadzona w drugim czytaniu ustawy, która pozwala na odwołanie członka komisji wyborczej z prawem decydującego głosu z urzędu jeszcze przed wygaśnięciem mandatu. Dokument ten został przedstawiony Dumie Państwowej w 2012 roku przez ówczesnego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa. Umożliwia komisjom wyborczym odwołanie jej członków.

O tym, czy głosowanie potrwa kilka dni, zadecydują komisje wyborcze. Decyzja musi zostać podjęta w ciągu 10 dni od oficjalnego ogłoszenia głosowania i nie może być później zmieniona.

Głosowanie wielodniowe nie oznacza głosowania przedterminowego. Nowa ustawa umożliwia przeprowadzanie wyborów i referendów poza lokalem wyborczym na terenach odpowiednio wyposażonych, w tym na dziedzińcach i w miejscach publicznych.

Głosowanie to jest proponowane wyborcom mieszkającym w odległych miejscowościach bez lokali wyborczych lub o słabej dostępności komunikacyjnej. Głosowanie kilkudniowe może zlecić również regionalna komisja wyborcza podczas wyborów samorządowych lub w referendach lokalnych.

Zobacz też: Sondaż: Tylko 23% Rosjan darzy Putina zaufaniem

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak poinformowaliśmy na naszym portalu, izba niższa rosyjskiego parlamentu – Duma Państwowa przyjęła we wtorek 21 lipca ustawę umożliwiającą przeprowadzanie wszystkich wyborów i referendów w trybie trzydniowym.

Ustawę poparło w trzecim czytaniu 344 deputowanych izby niższej rosyjskiego parlamentu. Przeciwko zagłosowało 51. Agencja informacyjna Interfax podkreśla, że za przyjęciem ustawy zagłosowali obok „Jednej Rosji” także parlamentarzyści Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji Władimira Żyrinowskiego. W czasie drugiego czytania tego projektu deputowani LDPR jeszcze wstrzymali się od głosu. We wtorek poparli projekt rządzących mimo, że niedawno Żyrinowski ostro krytykował aresztowanie należącego do jego partii gubernatora Kraju Chabarowskiego Siergieja Furgala. Jednak w poniedziałek Władimir Putina wyznaczył jako jego tymczasowego zastępcę innego polityka LDPR Michaiła Diegtiariewa.

Kresy.pl/Tass
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz