Po raz drugi na wniosek IPN, Centralne Archiwum Wojskowe przygotowało duży zbiór zdjęć lotniczych wykonanych po 1945 r. Mają one pomóc w znalezieniu miejsca pochówku ofiar obławy augustowskiej.

Wniosek z lipca br. dotyczy zdjęć pasa przygranicznego oraz map terenów graniczących z Białorusią.

Jak podaje „Nasz Dziennik”, IPN w Białystoku wystąpił także o udostępnienie map północno-wschodnich terenów Rzeczpospolitej z okresu międzywojennego.

Jest to efekt wystąpienia na konferencji w Warszawie prof. Nikity Pietrowa, wiceprzewodniczącego stowarzyszenia Memoriał; znawcy tematyki obławy. Na podstawie analizy dokumentów, przedstawił on hipotezę wskazującą na rejon miejscowości Kalety koło Grodna, jako miejsca spoczynku ofiar Armii Czerwonej.

Jak mówi płk Bogusław Stachula, zastępca dyrektora Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie, zdjęcia są już gotowe do analizy.

Częściowo zostały przygotowane przez nas i one oczekują na ekspertyzę IPN. Skierowaliśmy do nich odpowiedź, w której informujemy, że te zdjęcia zostały przygotowane i czekają na wgląd– informuje płk Bogusław Stachula.

Pierwszy wniosek ws. udostępnia zdjęć lotniczych, złożono w 2012 r. Dotyczył on terenów Puszczy Augustowskiej, Augustowszczyzny i Grodzieńszczyzny.

Przypomnijmy, że śledztwo ws. obławy augustowskiej Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu IPN Białystok prowadzi już od 2001 roku. Polscy prokuratorzy wielokrotnie zwracali się o pomoc prawną do Rosji, Białorusi i Litwy, jednak bezskutecznie.

RIRM

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply