Poprzez spłaszczenie struktury sądownictwa powszechnego chcemy uzyskać efekt w postaci uwolnienia przeszło 2 tys. stanowisk sędziowskich – oświadczył w poniedziałek minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Podkreślił też, że powstaną Sądy Regionalne, nastąpi nadanie równego statusu sędziom w Polsce oraz powiązanie zarobków sędziów ze stażem pracy.
W poniedziałek przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości przedstawili w czasie konferencji prasowej założenia projektów ustaw składających się na reformę sądów powszechnych. Ziobro podkreślił, że prezentowana reforma sprowadza się do likwidacji wielu obszarów biurokratycznie rozbudowanej machiny sądownictwa – informuje PAP. “Poprzez spłaszczenie struktury sądownictwa chcemy po pierwsze uzyskać efekt w postaci uwolnienia przeszło 2 tys. stanowisk sędziowskich” – powiedział minister sprawiedliwości. Wyraził opinię, że będzie to bardzo istotne wzmocnienie sądów, ponieważ po zmianach sędziowie zamiast angażować się w prace biurokratyczne, zajmą się orzekaniem, czyli tym na co liczy oraz czego oczekuje polskie społeczeństwo.
“Jesteśmy przekonani, że już tylko ta jedna zmiana istotnie i pozytywnie przełoży się na sposób funkcjonowania polskiego sądownictwa” – podkreślił Zbigniew Ziobro. Dodał, że niezależnie od tego “wprowadzana struktura sprowadza się do tego, że w 350 miejscowościach w Polsce będą funkcjonować z jednej strony sądy regionalne – będzie ich 20 – ale z drugiej strony też sądy okręgowe”.
“Nie likwidujemy żadnego sądu rejonowego. Żaden sąd, który dzisiaj działa, nie zostanie zlikwidowany” – zadeklarował minister. Dodał, że działające obecnie sądy rejonowe zyskają status sądu okręgowego.
“Reforma, którą proponujemy prowadzi bezpośrednio do takiego wniosku, do takiej konsekwencji, że sędziowie będą mieli jeden status, chcemy wprowadzić zasadę równości sędziów sądów powszechnych w Polsce” – powiedział Ziobro.
Minister sprawiedliwości zaznaczył, że obecnie sędziowie mają różny status: są sędziowie sądów rejonowych, sądów okręgowych, sądów apelacyjnych. “Tworzą się rozmaite też grupy interesów w obszarze sądownictwa, my chcemy z tym raz na zawsze skończyć, chcemy, żeby każdy sędzia był sobie równy, aby każdy sędzia był raz jeden powoływany w drodze nominacji prezydenckiej i powierzano mu na cały okres jego służby tę władzę sędziowską, by nie musiał przechodzić po raz kolejny procesów nominacyjnych” – dodał.
“Każdy sędzia raz jeden będzie powoływany i będzie miał status sędziego sądu powszechnego i wszyscy sędziowie będą sobie równi” – powiedział. Dodał, że zwiększy to niezależność sędziów.
Zadeklarował też, że zarobki sędziów będą ściśle powiązane z ich stażem pracy. Zapowiedział, że “powstanie 79 okręgów sądowych oraz powstanie 20 sądów regionalnych”. Zaznaczył, że żaden z obecnie istniejących sądów nie zostanie zlikwidowany.
“Chcemy, aby sądy były dużo bardziej dostępne dla obywateli, dla przedsiębiorców na przysłowiowy telefon, smartfon, aby każdy poprzez aplikację, którą ściągnie na swój telefon, mógł dowiadywać się o stanie sprawy, mógł przekazywać i odbierać pisma sądowe i mógł uczestniczyć on-line w rozprawach, które są w toku” – mówił Ziobro. Zapowiedział stworzenie, przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, punktów sądowych w każdej gminie.
Wiceminister Warchoł zapowiedział, że “wiele spraw będzie możliwych do załatwienia wręcz z domu”.
Przypomnijmy, że już w październiku bieżącego roku prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński zapowiedział dalszą reformę wymiaru sprawiedliwości. Mówił też o likwidacji Izby Dyscyplinarnej.
Zobacz także: Ziobro skarży Konwencję Praw Człowieka do Trybunału Konstytucyjnego
pap / wydarzenia.interia.pl / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!