Białoruś wydaliła w poniedziałek ambasadora Łotwy i wszystkich łotewskich dyplomatów z Mińska. Łotewskie władze zdecydowały w odpowiedzi na to o wydaleniu wszystkich białoruskich dyplomatów z kraju. Szef białoruskiej dyplomacji oświadczył, że w Mińsku zostanie jeden pracownik techniczny, w celu opieki nad budynkiem ambasady.

Ambasador Łotwy został wcześniej wezwany do MSZ Białorusi. Mińsk wyraził kategoryczny protest wobec aktu „państwowego wandalizmu” – poinformowała agencja „Reuters”. Określono w ten sposób działania burmistrza Rygi, który w obecności szefa dyplomacji Łotwy zastąpił eksponowaną w związku z mistrzostwami świata w hokeju flagę państwową Białorusi, biało-czerwono-białą flagą, która nawiązuje do symboli historycznych i stanowi symbol białoruskich protestów.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Białoruski minister oświadczył, że zażądał od łotewskich władz przeprowadzenia dochodzenia oraz przeprosin, a także przywrócenia na miejsce białoruskiej flagi państwowej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

„Nie możemy pozostawić takich prowokacyjnych działań bez odpowiedzi” – oświadczył Makiej.

Informacje PAP wskazują, że decyzja Mińska prawdopodobnie nie dotyczy konsulatu tego kraju w Witebsku na północnym wschodzie Białorusi.

W odpowiedzi na działania Białorusi łotewskie władze postanowiły wydalić białoruskich dyplomatów z kraju, m.in. ambasadora.

Na Łotwie odbywają się aktualnie mistrzostwa świata w hokeja.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Samolot linii Ryanair został w niedzielę zmuszony do awaryjnego lądowania na lotnisku w Mińsku. Na jego pokładzie podróżował białoruski opozycyjny aktywista i bloger Raman Pratasiewicz, który został zatrzymany przez białoruskie służby. Jako oficjalną przyczynę awaryjnego lądowania strona białoruska podała informację o bombie na pokładzie samolotu, która nie potwierdziła się. Zdarzenie wywołało oburzenie na arenie międzynarodowej.

W czasie poniedziałkowego szczytu UE, przywódcy państw unii zdecydowali o nałożeniu kolejnych sankcji na Białoruś. Przestrzeń powietrzna UE ma zostać również zamknięta dla białoruskich linii lotniczych.

Pratasiewicz to jeden z autorów prowadzonego w Telegramie opozycyjnego kanału Nexta, później innego kanału – Białoruś mózgu (Biełaruś gołownogo mozga). Oba kanały zostały uznane przez białoruskie media za ekstremistyczne. Pratasiewicz został oskarżony w sprawie karnej. Umieszczono go także na liście osób „zaangażowanych w działalność terrorystyczną”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Premier Morawiecki: Żądamy natychmiastowego zwolnienia Ramana Protasiewicza oraz innych polskich i białoruskich działaczy

W niedzielę rząd USA stanowczo potępił zmuszenie do lądowania w Mińsku samolotu linii Ryanair oraz zatrzymanie opozycyjnego aktywisty, który był na pokładzie. Wezwał także do szybkiego spotkania międzynarodowej grupy lotnictwa cywilnego.

reuters.com / pap / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz