Policja aresztowała mężczyznę, który w trakcie marszu Szturmowego Święto Pracy „miał na sobie koszulkę z symbolem odnoszącym się do nazistowskiej formacji SS”.

Funkcjonariusze zatrzymali 34-letniego mieszkańca województwa mazowieckiego w sobotę w nocy – w wynajmowanym w Warszawie pokoju. W trakcie przeszukania policjanci znaleźli koszulkę z zakazanym symbolem, a także wiele materiałów o charakterze nacjonalistycznym, w tym książkę odnoszącą się bezpośrednio do ustroju faszystowskiego. Wszystko zostanie przekazane do prokuratury – powiedział Mariusz Mrozek ze stołecznej policji.

Dodał, że trwają czynności procesowe z udziałem zatrzymanego. –Mężczyźnie grożą dwa lata więzienia – może usłyszeć zarzuty z artykułu 256. Kodeksu karnego, który mówi o propagowaniu faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego – powiedział Mrozek.

CZYTAJ TAKŻE: Maciejczuk: ukraińscy naziści z Misanthropic Division przenikają do Polski

Szturmowe Święto Pracy 2018 zorganizowały w Warszawie z okazji 1 maja cztery organizacje: Szturmowcy, stowarzyszenie Niklot, Kongres Narodowo-Społeczny oraz Autonomiczni Nacjonaliści.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Rzecznik powiedział, że funkcjonariusze rejestrowali przebieg zdarzeń, a następnie „dokładnie przeanalizowali nagrania, monitoring i relacje osób”, które pozwoliły na aresztowanie mężczyzny.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Neonaziści z Misanthropic Division na wspólnym marszu z neobanderowcami we Lwowie [+FOTO]

Misanthropic Division to organizacja powstała na Majdanie 31 października 2013 roku. Została powołana do życia przez trzech ukraińskich neonazistów. Z czasem Misanthropic Division przyciągała do siebie radykalnych Ukraińców, dla których Prawy Sektor i Swoboda nie były wystarczająco radykalne. Po wybuchu wojny w Donbasie dołączyli do skrajnie prawicowego, batalionu Azow. Skupili się na działaniach propagandowych, a także na sprzedaży swoich koszulek i innych akcesoriów.

Kresy.pl / tvn24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz