Gina Haspel, nominowana przez Donalda Trumpa na szefową CIA, chciała wycofać swoją kandydaturę, aby uniknąć pytań w Senacie o jej rolę w kontrowersyjnym programie przesłuchań. – podaje agencja Reutera. W niedzielę sprawę ujawnił Washington Post.

Washington Post napisał, powołując się na czterech anonimowych amerykańskich urzędników, że Haspel została wezwana w piątek do Białego Domu w celu omówienia jej udziału w programie przesłuchiwania więźniów podejrzanych o terroryzm, który obejmował m.in. podtapanie (waterboarding), powszechnie uznawany za torturę.

Haspel miała powiedzieć w Białym Domu, że jest gotowa wycofać swoją kandydaturę, jeśli przesłuchanie przed senacką komisją ds. wywiadu miałoby zaszkodzić CIA. Później tego samego dnia rozmowy przeniosły się do kwatery głównej CIA w Langley w Wirginii, lecz, jak podaje Washington Post, podczas kilkugodzinnych dyskusji urzędnicy Białego Domu – przedstawiciel ds. prawnych Marc Short i rzeczniczka prasowa Sarah Sanders, nie uzyskali od Haspel zapewnienia, że nie zrezygnuje ona z kandydowania na szefową agencji.

Jednak w sobotę biuro prasowe Białego Domu zapewniło, że Haspel nie wycofa swojej kandydatury. „Pełniąca obowiązki dyrektora [Gina] Haspel jest wysoko wykwalifikowaną kandydatką, która poświęciła ponad trzy dekady na służbę dla swojego kraju” – oświadczono podkreślając, że „jej nominacja nie zostanie zablokowana przez stronniczych krytyków stojących po stronie ACLU [American Civil Liberties Union, organizacja na rzecz praw człowieka – red.]”.

Haspel, jako pierwsza kobieta w historii, została nominowana przez Trumpa na stanowisko dyrektora CIA po tym, jak szef agencji Mile Pompeo przeniósł się na stanowisko sekretarza stanu USA. Gdy do tego doszło, prasa przypomniała, że Haspel była zaangażowana w powszechnie krytykowany system przesłuchań więźniów. Przesłuchanie Diny Haspel w Senacie jest wyznaczone na środę.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Rand Paul: Dlaczego sprzeciwiam się nominacji Pompeo i Haspel

Kresy.pl / Reuters
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz