Zamieszki w Paryżu po finale Ligi Mistrzów. Aresztowano 148 osób

Duża grupa niezadowolonych kibiców Paris Saint-Germain starła się w niedzielę z francuską policją na Polach Elizejskich po tym, jak ich drużyna przegrała z Bayernem Monachium w finale Ligi Mistrzów w Lizbonie.

W finale PSG przegrało 1:0 z Bayernem. Olympique Marsylia tym samym wciąż pozostało jedynym fracuskim klubem, który wygrał elitarne europejskie rozgrywki piłkarskie.

W pobliżu Pól Elizejskich policjanci z oddziałów przeznaczonych do zwalczania zamieszek wkroczyli do baru, aby usuwać siłą ludzi, którzy nie nosili masek lub nie zachowywali dystansu społecznego.

W zachodnim Paryżu miały też miejsce incydenty, gdy podczas zamieszek policja użyła gazu łzawiącego do rozproszenia kibiców zgromadzonych przed stadionem klubu.

Jak poinformowała paryska policja za udział w zamieszkach aresztowano 148 osób, a 404 ukarano za brak maseczki.

Minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin poinformował, że 16 policjantów zostało rannych, zaatakowano 12 sklepów i uszkodzono około 15 pojazdów.

PSG transmitowało mecz na dwóch gigantycznych ekranach na swoim stadionie Parc des Princes, na który wpuszczono 5000 fanów, zgodnie z maksymalną dozwoloną liczbą meczów piłkarskich we Francji.

Kilka minut przed rozpoczęciem meczu o 21:00 setki fanów wciąż czekało w kolejkach, a ich frustracja szybko wzrastała, ponieważ nie mogli zobaczyć najważniejszego meczu w historii swojego klubu.

CZYTAJ TAKŻE: Od początku 2020 roku we Fracji spłonęło 9 katolickich kościołów

PSG próbowało zakończyć dekady dominacji Marsylii, wicąż jedynego francuskiego klubu, który wygrał Ligę Mistrzów w 1993 roku.

Kibice w Marsylii żywiołowo świętowali porażkę swojego głównego rywala.

W niedzielny wieczór w Paryżu wprowadzono dodatkowe środki bezpieczeństwa, 3000 policjantów rozmieszczono na Polach Elizejskich w celu zapobieżenia gromadzeniu się dużej liczby ludzi poza Parc des Princes.

Około 2000 masek zostało udostępnionych fanom przybywającym na Polach Elizejskich bez nich. Bary i kawiarnie były monitorowane, aby upewnić się, że ludzie przestrzegają obostrzeń przeciwepidemicznych.

Na noc zamknięto 17 stacji metra i stacji kolei podmiejskich, a także trzy wjazdy na obwodnicę Paryża.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Środki bezpieczeństwa zostały wprowadzone przez ministra spraw wewnętrznych po wtorkowym chaosie, kiedy tysiące fanów wlało się na Pola Elizejskie, aby uczcić dotarcie PSG do finału – wielu bez masek i bez zachowania dystansu społecznego. Policja aresztowała  wtedy 36 osób po tym, jak grupy kibiców u podnóża Łuku Triumfalnego rozpoczęły gwałtowne akty przemocy, a witryny sklepowe zostały wybite.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zachęcało ludzi do oglądania meczu w domu, zamiast wychodzić na miasto.

Kresy.pl / apnews.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply