PIT-RADWAR terminowo zakończył kolejny etap umowy na dostawę 79 sztuk Samobieżnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych POPRAD. Ostatnie egzemplarze trafiły do 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej – poinformowała w środę Polska Grupa Zbrojeniowa.

Jak poinformowała w środę Polska Grupa Zbrojeniowa, PIT-RADWAR terminowo zakończył kolejny etap umowy na dostawę 79 sztuk Samobieżnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych POPRAD. Ostatnie egzemplarze trafiły do 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej.

Uroczystość przekazania ostatnich 9 SPZR POPRAD odbyła się w 19. Lubelskiej Brygadzie Zmechanizowanej. Odbiór zakończył fazę realizacyjną kontraktu o wartości ponad miliarda złotych, który został zawarty 16 grudnia 2015 r. pomiędzy PIT-RADWAR S.A. a Inspektoratem Uzbrojenia.

Zobacz także: PIT-RADWAR prezentuje modułowy system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej bardzo krótkiego zasięgu [+VIDEO]

“Polska Grupa Zbrojeniowa rozwija swoje portfolio w obszarze systemów obrony przeciwlotniczej. Przekazywane dzisiaj systemy Poprad czy produkowane obecnie PSR-A Pilica to przykłady rozwiązań modułowych, korzystających zarówno ze sprawdzonych i cieszących się zainteresowaniem na rynkach zagranicznych pocisków Grom jak i ich następców, pocisków Piorun. Kolejnym krokiem na tej ścieżce jest program NAREW, który pozwoli nam dokonać skoku generacyjnego w technice rakietowej, przynosząc korzyści zarówno wojsku jak i gospodarce” – poinformował Sebastian Chwałek, prezes PGZ S.A.

“SPZR Poprad to mobilne przeciwlotnicze zestawy najniższej warstwy systemu obrony powietrznej Sił Zbrojnych RP. Rozwiązanie to zostało bardzo ciepło przyjęte przez żołnierzy, którzy wskazują na funkcjonalność oraz łatwość w obsłudze tego wyrobu. Eksploatacja Popradów przez pułki przeciwlotnicze pozwala na wyciąganie wniosków wobec dalszego programowania rozwoju tej warstwy naszej obrony” – przekazał gen. bryg. Kazimierz Dyński, szef Zarządu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej, Zastępca Inspektora Rodzaju Wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

“Finalizacja dostaw nowoczesnego sprzętu opracowanego i wyprodukowanego przez polski przemysł obronny pokazuje skuteczność współpracy na linii wojsko-przemysł. Zakończenie dostaw to jednak dopiero początek cyklu życia sprzętu wojskowego w Siłach Zbrojnych RP, a jego eksploatacja pozwoli również na pozyskiwanie kolejnych doświadczeń i wniosków, które będą stanowiły bazę wiedzy dla Agencji Uzbrojenia do dalszego rozwoju wyrobu we współpracy z krajowym przemysłem” – poinformował płk dr Artur Kuptel – Szef Inspektoratu Uzbrojenia.

Zobacz też: Kolejne zestawy POPRAD przekazane Siłom Zbrojnym RP

Opracowany przez PIT-RADWAR S.A. Samobieżny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy (SPZR) POPRAD, uzbrojony w rakiety bardzo krótkiego zasięgu GROM/PIORUN produkcji MESKO S.A., jest nowoczesnym systemem obrony powietrznej, przeznaczonym do wykrywania, rozpoznania i niszczenia celów powietrznych, w tym dronów, na bardzo krótkich dystansach i małych wysokościach. Posiada autonomiczny pasywny system wykrywania i śledzenia celów oraz zapewnia współpracę z systemem rozpoznania, dzięki czemu jest trudny do wykrycia i odporny na zakłócenia. Zestaw posiada wysoką manewrowość.

“Właściwości bojowe zestawu, szczególnie takie, jak wysoka mobilność i możliwość radiowej transmisji danych, zostały podporządkowane jego głównemu zastosowaniu – działaniu w systemach osłony przeciwlotniczej wojsk operacyjnych i zwalczaniu obiektów powietrznych, jak np.: samolotów, śmigłowców oraz bezpilotowych aparatów latających. Zestaw może samodzielnie realizować zadania obrony przeciwlotniczej, może też wypełniać je funkcjonując jako element ugrupowania” – poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply