Agencja Uzbrojenia rozpoczęła negocjacje z Hutą Stalowa Wola S.A. w sprawie zakontraktowania dla Sił Zbrojnych pierwszych pojazdów minowania narzutowego BAOBAB-K.

W piątek rzecznik Agencji Uzbrojenia, ppłk Krzysztof Płatek poinformował, że Agencja rozpoczęła negocjacje dotyczące zamówienia dla Wojska Polskiego pierwszych seryjnych pojazdów minowania narzutowego BAOBAB-K. Wykonawcą ma być Huta Stalowa Wola (HSW).

Agencja Uzbrojenia rozpoczęła w marcu negocjacje z Hutą Stalowa Wola S.A. dotyczące zakontraktowania dla Sił Zbrojnych pierwszych pojazdów minowania narzutowego BAOBAB-K” – napisał ppłk Płatek.

Badania kwalifikacyjne prototypu pojazdu BAOBAB-K zakończyły się z wynikiem pozytywnym w lipcu 2022 roku. Pisaliśmy wówczas, że Agencja Uzbrojenia planuje w bardzo szybkim czasie przystąpić do negocjacji z wykonawcą w sprawie pozyskania pojazdów.

Pojazd Minowania Narzutowego kr. BAOBAB-K jest projektem rozwojowym realizowanym przez konsorcjum firm, w skład którego wchodzą Huta Stalowa Wola S.A. w roli lidera, Jelcz Sp. z o. o., BZE BELMA S.A. oraz Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej. Projekt jest realizowany w oparciu umowę zawartą z Agencją Uzbrojenia z dnia 28 grudnia 2018 r.

W ramach pracy został opracowany pojazd, który realizuje zadania minowania narzutowego poprzez ustawianie lekkich, średnich i ciężkich przeciwpancernych pól minowych o odpowiedniej gęstości, zdolnych zniszczyć lub uszkadzać pojazdy wojsk przeciwnika. Pojazd Minowania Narzutowego przeznaczony jest dla pododdziałów inżynieryjnych w działaniach zbrojnych na polu walki, w wyniku czego stanowi on ważny i skuteczny środek w kształtowaniu sytuacji taktycznej.

Pojazd Minowania Narzutowego BAOBAB-K umożliwia ustawianie zapór minowych o różnych wielkościach, gęstościach minowania i czasach samolikwidacji. Proces układania pola minowego odbywa się ze stanowiska sterowania, w pełni zautomatyzowany sposób.

Za platformę służy samochód ciężarowy Jelcz 8×8 z dwuosobową, opancerzoną kabiną. BAOBAB-K może przewozić do 600 min. Posiada też system samoosłony „Obra” zintegrowany z wyrzutniami granatów dymnych.

Proces minowania jest w pełni zautomatyzowany. Głębokość stawianego pola minowego może wynosić od 60 do 180 metrów, a długość – do 1800 m.

W trybie automatycznym komputer przelicza prędkość pojazdu, ustawienia wyrzutni i dostosowuje częstotliwość odpalania min podczas jazdy. Dodatkowo parametry i współrzędne pól minowych są rejestrowane na mapach cyfrowych i wyświetlane na ekranie komputera. Wszystkie dane można następnie przesłać drogą radiową na wyższy poziom dowodzenia.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz