Rzecznik Prasowy Agencji Uzbrojenia poinformował w sobotę o zakończeniu badań kwalifikacyjnych pojazdu minowania narzutowego BAOBAB-K.
Jak poinformował w piątek Krzysztof Płatek, Rzecznik Prasowy Agencji Uzbrojenia, zakończyły się badania kwalifikacyjne pojazdu minowania narzutowego BAOBAB-K, opracowanego przez konsorcjum, którego liderem jest Huta Stalowa Wola. Agencja Uzbrojenia planuje w bardzo szybkim czasie przystąpić do negocjacji z wykonawcą w sprawie pozyskania pojazdów.
Zakończyły się badania kwalifikacyjne pojazdu minowania narzutowego #BAOBAB-K, opracowanego przez konsorcjum, którego liderem jest Huta Stalowa Wola. Agencja Uzbrojenia planuje w bardzo szybkim czasie przystąpić do negocjacji z wykonawcą w sprawie pozyskania pojazdów. pic.twitter.com/Ebjn61IK68
— Krzysztof Płatek (@krzysztof_atek) July 23, 2022
Pojazd Minowania Narzutowego kr. BAOBAB-K jest projektem rozwojowym realizowanym przez konsorcjum firm, w skład którego wchodzą Huta Stalowa Wola S.A. w roli lidera, Jelcz Sp. z o. o., BZE BELMA S.A. oraz Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej. Projekt jest realizowany w oparciu umowę zawartą z Agencją Uzbrojenia z dnia 28 grudnia 2018 r.
W ramach pracy został opracowany pojazd, który realizuje zadania minowania narzutowego poprzez ustawianie lekkich, średnich i ciężkich przeciwpancernych pól minowych o odpowiedniej gęstości, zdolnych zniszczyć lub uszkadzać pojazdy wojsk przeciwnika. Pojazd Minowania Narzutowego przeznaczony jest dla pododdziałów inżynieryjnych w działaniach zbrojnych na polu walki, w wyniku czego stanowi on ważny i skuteczny środek w kształtowaniu sytuacji taktycznej.
Pojazd Minowania Narzutowego BAOBAB-K umożliwia ustawianie zapór minowych o różnych wielkościach, gęstościach minowania i czasach samolikwidacji. Proces układania pola minowego odbywa się ze stanowiska sterowania, w pełni zautomatyzowany sposób.
W trybie automatycznym komputer przelicza prędkość pojazdu, ustawienia wyrzutni i dostosowuje częstotliwość odpalania min podczas jazdy. Dodatkowo parametry i współrzędne pól minowych są rejestrowane na mapach cyfrowych i wyświetlane na ekranie komputera. Wszystkie dane można następnie przesłać drogą radiową na wyższy poziom dowodzenia.
Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!