2. rocznica śmierci Borysa Jelcyna

Dwa lata po śmierci pierwszego prezydenta Rosji, Borysa Jelcyna, jego rządy są negatywnie oceniane przez większość Rosjan. Dziś mija rocznica śmierci pierwszego przywódcy Rosji, wybranego w demokratycznych wyborach powszechnych.

Według badań socjologicznych Jelcyn jest kojarzony z upadkiem znaczenia Rosji na arenie międzynarodowej, nieudanymi reformami gospodarczymi, demoralizacją armii oraz spadkiem poziomu życia i wzrostem przestępczości. Do tak surowych ocen dochodzi nieudolność władz przy rozwiązywaniu konfliktu w Czeczenii, który rozpoczął Jelcyn w 1994 roku. Niektórzy mają mu za złe zgodę na wejście Polski do NATO czy postawienie podpisu pod dokumentem rozwiązującym Związek Radziecki.
Tylko kilkanaście procent Rosjan szanuje swojego pierwszego prezydenta między innymi za zniesienie cenzury, powstanie niezależnych mediów, własności prywatnej, wprowadzenie wolności religijnej czy przeciwstawienie się puczowi komunistów w 1991 roku.
Polacy pamiętają, że właśnie na polecenie Jelcyna ujawniono archiwa o zbrodni katyńskiej.
Jelcyn dobrowolnie skrócił swoją drugą kadencję przed nadejściem nowego tysiąclecia. 31 grudnia 1999 roku przemawiając w orędziu noworocznym poinformował Rosjan , że zrzeka się władzy i poprosił ich o przebaczenie.
Po śmierci Jelcyna ówczesny zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi patriarcha Aleksiej Drugi powiedział, że „kiedyś historia odda mu sprawiedliwość”.

IAR/mb

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply