W Niemczech rośnie ryzyko ataków terrorystycznych w często odwiedzanych miejscach. Do kraju może może też wkrótce przyjechać znacznie więcej islamskich fundamentalistów – alarmują niemieckie media.

Niemiecki dziennik Bild przypomina w niedzielnym materiale, że zaledwie tydzień temu w Duisburgu (Nadrenia Północna-Westfalia) zatrzymano Tarika S. 29-letni bojownik Państwa Islamskiego jest podejrzany o planowanie zamachu terrorystycznego. Informacje służb wskazują, że planował wjechać ciężarówką w tłum podczas demonstracji wsparcia dla Izraela. “Jedno jest pewne: nowe ataki islamistów na niemieckiej ziemi są tylko kwestią czasu. Ponieważ radykalni islamiści już są wśród nas, a będzie ich jeszcze więcej” – alarmuje Bild.

Jak podkreśla dziennik, eksperci i politycy ostrzegają przed napływem islamistów i zagrożeniem terrorystycznym w Niemczech.

Wśród osób odpowiedzialnych za przeprowadzanie ataków zdecydowanie przeważają islamiści. Na 608 zagrożeń ze strony wszystkich grup politycznych i religijnych aż 510, czyli ponad 80 procent, stanowią bojownicy Państwa Islamskiego – podkreśla niemiecki dziennik.

Przeczytaj: Istnieje ogromne ryzyko wzrostu zagrożenia terrorystycznego w UE – ostrzega unijna komisarz

Dane Federalnego Urzędu Śledczego (BKA) wskazują, że na terenie Niemiec przebywa aktualnie 27 480 radykalnych islamistów. Dodatkowo prawie 100 przebywa w więzieniach, a około 200  za granicą (Syria, Turcja, Irak).

Szef związku zawodowego policjantów (GdP) Andreas Rosskopf ocenia, że konflikt na Bliskim Wschodzie ma wpływ na sytuację w Niemczech. Podkreśla, że do kraju mogą dotrzeć kolejne grupy islamistów, m.in. szlakiem bałkańskim z Bliskiego Wschodu. Jak dodaje, w związku z tym tak istotne jest zamykanie granic.

Zwracaliśmy uwagę, że ponad połowa dochodzeń prowadzonych przez urząd niemieckiego federalnego prokuratora generalnego w zakresie bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego ma związek z islamskim terroryzmem.

W ubiegłym roku prokuratura federalna wszczęła 451 nowych dochodzeń w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego. 236 z nich, ponad 50 procent, dotyczyło terroryzmu islamskiego.

Zobacz także: Niemiecka prasa: w Niemczech rozwinęło się islamistyczne społeczeństwo równoległe

bild.de / wiadomosci.wp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply