Wzrost cen ropy – efekt porozumienia krajów OPEC+

Po wznowieniu notowań w poniedziałek o północy cena ropy wzrosła o  prawie 5 procent. Jest to efekt niedzielnego porozumienia krajów OPEC ws. ograniczenia wydobycia surowca. W poniedziałek rano wzrosty wynoszą około 2 procent.

Tuż po północy zdecydowanie wzrosła cena za baryłkę ropy – o około 5 proc. Przed świętami kurs wynosił około 31,5 dolara. W poniedziałek po północy kurs wzrósł do 33 dolarów. Drobna korekta przyszła w poniedziałek nad ranem polskiego czasu – informuje portal Money.pl. Aktualnie cena za baryłkę ropy wynosi około 32-32,5 dolara – wzrost o około 2 proc. w porównaniu do okresu przedświątecznego. Wzrosty cen są wynikiem porozumienia krajów OPEC+, które wprowadza ograniczenie wydobycia surowca aż o 10 proc. światowej podaży. Cena za baryłkę ropy brent wynosi aktualnie 32,39 USD.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

W niedzielę kraje OPEC+ zawarły porozumienie w sprawie ograniczenia wydobycia ropy naftowej. Przewiduje ono w maju i czerwcu cięcie podaży ropy o 9,7 mln baryłek dziennie. O 8 mln baryłek dziennie zostanie zaś ograniczone wydobycie od lipca aż do końca 2020 roku.  Z racji na ograniczenie podaży surowca, jego ceny mogą rosnąć w najbliższym czasie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kraje OPEC oraz inni producenci ropy, którym przewodzi Rosja, wprowadzają obniżkę wydobycia ropy – aż o 10 proc. światowej podaży. Nieposiadający precedensu globalny pakt ma skutkować zrównoważeniem globalnych rynków ropy, ponieważ pandemia koronawirusa doprowadziła do spadku popytu na surowiec aż o jedną trzecią. Pakt kończy także dotychczasową wojnę cenową pomiędzy OPEC i Rosją, która doprowadziła do jeszcze większych spadków cen surowca.

money.pl / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz