We Lwowie otwarto wystawę pt. “On zmieniał świat”, poświęconą 90. urodzinom Sługi Bożego Jana Pawła i 70-leciu Ukraińskiej Sekcji Radia Watykańskiego. Na wystawie zgromadzono m.in. zdjęcia Arturo Mariego i lwowskich fotografów oraz materiały ze zbiorów muzealnych.

Ciekawą częścią wystawy są także stare radioodbiorniki lampowe, dzięki którym działający w podziemiu grekokatolicy ukraińscy uczestniczyli duchowo w nabożeństwach w obrządku wschodnim, transmitowanych z Watykanu.

“Nie mogliśmy nie zorganizować tej wystawy i dziękujemy za wsparcie i pomoc Kościołowi rzymskokatolickiemu i Bazyliańskiemu Instytutowi Studiów Filozoficzno-Teologicznych im. Josyfa Rutskiego w Brzuchowicach koło Lwowa” – powiedziała Zoriana Biłyk, dyrektor Lwowskiego Muzeum Historii Religii.

Obecny na otwarciu wystawy, które miało miejsce 29 kwietnia były sekretarz Jana Pawła II, a obecnie metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki przypomniał podróż Ojca Świętego na Ukrainę w czerwcu 2001 roku: “Wizytę tę zawdzięczamy w dużej mierze postawie pana prezydenta Kuczmy, który miał odwagę zaprosić papieża a przez to pokazać, że Ukraina jest już niezależna”. Zdaniem arcybiskupa, zostało to bardzo pozytywnie i dobrze odebrane na całym świecie.

“Pobyt Ojca Świętego w Kijowie, a jeszcze bardziej we Lwowie i gorące, serdeczne przyjęcie, jakie mu tam zgotowano, były zaskoczeniem nie tylko dla orszaku papieskiego, ale dla całego świata. Wszyscy zobaczyli, jak Lwów serdecznie go przywitał” – wspominał dawny sekretarz papieża-Polaka.

“Później można było usłyszeć wiele życzliwych słów pod adresem papieża, zwłaszcza za jego język ukraiński, w którym tu przemawiał” – podkreślił abp Mokrzycki. Wyraził życzenie, aby “nadal starać się, aby pamięć o nim była ciągle żywa i żeby jego naukę przybliżać młodszemu pokoleniu, które nie miało szczęścia żyć i wzrastać w czasie jego pontyfikatu”. Będzie ku temu okazja, bo właśnie w następnym roku minie 10 lat od wizyty papieża na Ukrainie i we Lwowie – przypominał arcybiskup.

W imieniu władz miejscowych przewodnicząca wydziału kultury obwodu lwowskiego Halina Doroszczuk podkreśliła, że stała współpraca Muzeum Historii Religii z Kościołem jest przykładem dla innych placówek muzealnych i artystycznych.

Na otwarcie wystawy przybył też przedstawiciel Ukraińskiego Kozactwa Rejestrowego. Nie było natomiast niemal nikogo z zaproszonych duchownych Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, oprócz grupy bazylianów.

KAI/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply