Na dziesięciu amerykańskich uczelniach planowane jest uruchomienie zajęć na temat „erozji demokracji”. Jednym z omawianych na zajęciach przykładów ma być Polska.

O inicjatywie politologia i specjalisty od stosunków międzynarodowych prof. Roberta Blaira pisze gazeta „Washington Post”. W ramach zajęć o „erozji demokracji” Robert Blair, wraz z wykładowcami na dziesięciu uczelniach, będzie omawiał przykłady kilku państw w tym samego USA oraz Wenezueli, Rosji, Węgier, ale też Polski. Według Blaira we wszystkich tych państwach można mówić o zakłócaniu demokracji poprzez ograniczanie praw wyborczych, możliwości działania opozycji, niezależności mediów i władzy sądowniczej.

Robert Blair pracuje na Brown University w Providence w stanie Rhode Island. Blair specjalizuje się w temacie bezpieczeństwa w krajach afrykańskich, które przeszły przez etap wojen domowych. Już w tym semestrze zajęcia o „erozji demokracji” według pomysłu Browna będą wykładane na University of Denver, Ohio State i prestiżowym Yale. Od jesieni zajęcia analizujące rzekomy upadek demokracji w Polsce zostaną wprowadzone także na Georgia State University i Indiana University.

Gazeta pisze też o pracach, jakie mają stać się podstawą dla rozważań studentów. Wymienia książkę Casa Mudde’a „Populist Radical Right Parties in Europe”, czy artykuł Kurta Weylanda „Latin America’s Authoritarian Drift: The Threat From the Populist Left.”. W czasie zajęć o „erozji demokracji” mają być poruszane takie zagadnienia jak: „Populizm i demagogia”, „Szukanie kozła ofiarnego: paranoja i wykluczenie”, „Opór”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W ramach przedmiotu studenci będą uczestniczyć w w wydarzeniach politycznych i redagować międzyuczelniany blog. Podstawą zaliczenia będzie napisanie pracy pisemnej – „case study”, na temat wybranego kraju.

Według „Washington Post”, dotychczas tego typu zajęcia prowadzone przez Blaira na Brown University przyciągnęły dużą liczbę studentów, „więcej niż miejsc w sali”.

Czytaj także: Amerykańscy senatorzy napisali do Morawieckiego list aby uwzględnił Żydów w reprywatyzacji

washingtonpost.com/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz