Białorusko – rosyjskie ćwiczenia wojskowe „Słowiańskie Braterstwo 2020” weszły w drugą fazę – poinformowała w środę agencja Biełta. W centrum uwagi znajduje się teraz ochrona granic powietrznych Państwa Związkowego Białorusi i Rosji.

Jak poinformowała agencja prasowa Biełta, rosyjsko – białoruskie ćwiczenia wojskowe „Słowiańskie Braterstwo 2020” weszły w fazę, w której dowództwo skupia się na obronie granic powietrznych Państwa Związkowego Białorusi i Rosji.

Według szefa Sił Powietrznych i Dowództwa Obrony Powietrznej Sił Zbrojnych Białorusi, generała dywizji Igora Goluba, jednostki dyżurne Białoruskich Sił Powietrznych oraz jednostki rosyjskie wykonały już szereg misji. Teraz rozpoczynają trening ataków z powietrza na wrogie jednostki. Manewry przeprowadzą też samoloty transportowe, które przećwiczą zrzucanie spadochroniarzy w wyznaczonym miejscu.

Podczas ostatniego dnia manewrów dwa rosyjskie bombowce Tu-160 były eskortowane przez kilka białoruskich myśliwców odrzutowych Su-30. W tym samym czasie w powietrzu unosiły się śmigłowce wojskowe, które miały zapewnić wsparcie siłom operacyjnym i jednostkom Sił Powietrznodesantowych Rosji podczas operacji mającej na celu wyeliminowanie sił dywersyjnych i zwiadowczych wroga na poligonie Brześcia.

Ćwiczenia odbywały się już na trzech poligonach wojskowych. Część taktyczna zostanie przeprowadzona na 210. poligonie lotniczym Różana, gdzie zostanie rozmieszczona duża liczba jednostek lotniczych. Jednostki powietrzne będą ćwiczyć udzielanie wsparcia powietrznego wojskom broniącym. Jednostki rosyjskiego lotnictwa dalekiego zasięgu, białoruskie myśliwce odrzutowe Su-30 oraz samoloty szturmowe Su-25 i Jak-130 będą uderzać w wyznaczone cele. Będą chronione przez myśliwce odrzutowe i wojskowe helikoptery transportowe.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W drugim etapie wspólnych manewrów wojskowych „Słowiańskie Braterstwo” udział weźmie około 1000 rosyjskich żołnierzy.

W komunikacie napisano, że celem ćwiczeń jest „opracowanie wspólnych działań jednostek wojsk w zgodności z umowami między Białorusią i Rosją oraz dalsze wzmocnienie i rozwój procesów integracyjnych w ramach wzmocnienia zdolności obronnych Państwa Związkowego”.

Czytamy, że w drugim etapie manewrów wezmą udział żołnierze z Zachodniego Dowództwa Operacyjnego, sił specjalnych, sił powietrznych, wojsk obrony przeciwlotniczej, wojsk rakietowych, a także artylerii Białorusi oraz pododdziały wojsk powietrznodesantowych Federacji Rosyjskiej.

Ćwiczenia zostały rozpoczęte 14 września. W pierwszym etapie udział wzięło około 300 rosyjskich żołnierzy i 70 jednostek sprzętu z Rosji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Manewry „Słowiańskie Braterstwo” odbywają się rokrocznie od 2015 r. Mają miejsce, po kolei, na terytorium trzech państw – Białorusi, Rosji i Serbii. W zeszłym roku zostały przeprowadzone na terytorium Serbii. Z udziału w tegorocznych ćwiczeniach w ostatniej chwili wycofała się Serbia.

Na początku września Unia Europejska zażądała od Belgradu odmowy udziału w ćwiczeniach wojskowych na Białorusi. W odpowiedzi rząd Serbii podjął decyzję o zamrożeniu wszystkich ćwiczeń wojskowych ze wszystkimi krajami na sześć miesięcy.

Kresy.pl/Tass
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz