Włochy wydaliły w środę dwóch rosyjskich dyplomatów po tym, jak policja poinformowała o zatrzymaniu kapitana włoskiej marynarki wojennej, który przekazał tajne dokumenty rosyjskiemu urzędnikowi wojskowemu w zamian za pieniądze.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, Włochy wydaliły w środę dwóch rosyjskich dyplomatów po tym, jak policja poinformowała o zatrzymaniu kapitana włoskiej marynarki wojennej, który przekazał tajne dokumenty rosyjskiemu urzędnikowi wojskowemu w zamian za pieniądze.

Jak informowaliśmy, włoskie służby bezpieczeństwa zatrzymały w Rzymie dwóch wojskowych – Rosjanina i Włocha – podejrzanych o działalność szpiegowską. Według gazety La Repubblica podejrzani to wojskowy, który pracował w rosyjskiej ambasadzie w Rzymie oraz oficer włoskiej marynarki wojennej. Obaj zostali zatrzymani w momencie, gdy Włoch w zamian za pieniądze przekazywał Rosjaninowi tajne dokumenty.

Włochy natychmiast wezwały rosyjskiego ambasadora Siergieja Razowa i wydaliły dwóch rosyjskich urzędników, którzy, jak uważa włoski minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio, byli zamieszani w sprawę.

„Oskarżenie o szpiegostwo przeciwko włoskim i rosyjskim oficerom pokazuje, że musimy nadal ściśle współpracować z Europą i naszymi sojusznikami, aby stale ulepszać nasze środki ochrony bezpieczeństwa i dobrobytu naszych obywateli” – powiedział Di Maio.

Wojskowi zostali zatrzymani po długotrwałym śledztwie, w którym uczestniczył m.in. włoski kontrwywiad i włoskie ministerstwo obrony.

Śledczy sugerują, że włoski oficer, który jest kapitanem fregaty, zgodził się zdradzić tajne informacje, ponieważ pilnie potrzebował pieniędzy z powodu problemów rodzinnych.

La Repubblica napisała, że obecnie „ocenia się status prawny rosyjskiego oficera, zważywszy, że pracował w placówce dyplomatycznej”.

Agencja ANSA podała, że do zatrzymania obu wojskowych doszło “wczoraj wieczorem”. W związku z tym wydarzeniem w środę rano do włoskiego MSZ został wezwany ambasador Federacji Rosyjskiej. Zatrzymanie “urzędnika z ataszatu wojskowego” potwierdziła rosyjska ambasada w Rzymie.

Zdaniem La Repubblica incydent ten jest “najpoważniejszym od czasu zimnej wojny”. Gazeta podkreśliła, że ​​ostatni raz we Włoszech podobny przypadek miał miejsce jeszcze w 1989 roku. Wówczas włoskie służby specjalne bezskutecznie próbowały zatrzymać dwóch oficerów KGB, prawdopodobnie usiłujących uzyskać informacje o włoskich przedsiębiorstwach z branży zbrojeniowej.

Zobacz też: Bułgaria: zatrzymano kilka osób podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Rosji

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply