Włoskie służby bezpieczeństwa zatrzymały w Rzymie dwóch wojskowych – Rosjanina i Włocha – podejrzanych o działalność szpiegowską – podała w środę rosyjska agencja Interfax powołując się włoską gazetę La Repubblica.

Według gazety podejrzani to wojskowy, który pracował w rosyjskiej ambasadzie w Rzymie oraz oficer włoskiej marynarki wojennej. Obaj zostali zatrzymani w momencie, gdy Włoch w zamian za pieniądze przekazywał Rosjaninowi tajne dokumenty.

Wojskowi zostali zatrzymani po długotrwałym śledztwie, w którym uczestniczył m.in. włoski kontrwywiad i włoskie ministerstwo obrony.

Śledczy sugerują, że włoski oficer, który jest kapitanem fregaty, zgodził się zdradzić tajne informacje, ponieważ pilnie potrzebował pieniędzy z powodu problemów rodzinnych.

La Repubblica napisała, że obecnie „ocenia się status prawny rosyjskiego oficera, zważywszy, że pracował w placówce dyplomatycznej”.

Agencja ANSA podała, że do zatrzymania obu wojskowych doszło “wczoraj wieczorem”. W związku z tym wydarzeniem w środę rano do włoskiego MSZ został wezwany ambasador Federacji Rosyjskiej. Zatrzymanie “urzędnika z ataszatu wojskowego” potwierdziła rosyjska ambasada w Rzymie.

Zdaniem La Repubblica incydent ten jest “najpoważniejszym od czasu zimnej wojny”. Gazeta podkreśliła, że ​​ostatni raz we Włoszech podobny przypadek miał miejsce jeszcze w 1989 roku. Wówczas włoskie służby specjalne bezskutecznie próbowały zatrzymać dwóch oficerów KGB, prawdopodobnie usiłujących uzyskać informacje o włoskich przedsiębiorstwach z branży zbrojeniowej.

CZYTAJ TAKŻE: Bułgaria: zatrzymano kilka osób podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Rosji

Kresy.pl / interfax.ru / ansa.it

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply