Kancelaria Sejmu zakazała konferencji pod jakimś bzdurnym pretekstem. Po tej izbie chyba cały czas krąży i pokutuje duch sformułowania MSZ z początku lat 90., że Polacy na Litwie muszą zostać złożeni na ołtarzu dobrych relacji Republiki Litewskiej i polskiego rządu – mówił w Sejmie o zablokowaniu naszej konferencji poseł Robert Winnicki .

Poseł przypomniał z mównicy sejmowej o konferencji poświęconej dążeniom Polaków na Wileńszczyźnie do autonomii na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, którą zablokowano.

PRZECZYTAJ: Kancelaria Sejmu zakazała konferencji o historycznej autonomii Wileńszczyzny – na czyje polecenie? [+DOKUMENT]

– Niestety, Kancelaria Sejmu zakazała tej konferencji pod jakimś bzdurnym pretekstem– mówił Winnicki. Przypomniał, że jej organizatorem była Fundacja Kompania Kresowa [wydawca portalu KRESY.PL], a głos mieli na niej zabierać eksperci zajmujący się wydarzeniami na terenie Litwy w tym czasie, jak i działaniam i polskiego rządu, „m.in. niesławnego ministra Skubiszewskiego na początku lat 90.”.

– Nie dość, że ta konferencja została zakazana, to jeszcze posłom Zespołu Narodowo-Demokratycznego nie wolno dziś wprowadzać gości na teren Sejmu. Takie ustne polecenie dostali pracownicy obsługi sejmowej– mówił prezes Ruchu Narodowego.

– To jest skandal! Dlatego wnioskuję o przerwę i wyjaśnienie przez Pana Marszałka tej sprawy. To skandal, że na terenie Sejmu nie możemy debatować o prawach Polaków na Litwie, że nie możemy dyskutować w sposób wolny o tym, co dotyczy naszej mniejszości na Wileńszczyźnie– zaznaczył poseł.

– Chyba cały czas po tej izbie krąży i pokutuje duch tego sformułowania z MSZ z początku lat 90., że Polacy na Litwie muszą zostać złożeni na ołtarzu dobrych relacji Republiki Litewskiej i polskiego rządu. To jest skandal!– podkreślił Winnicki dodając, że domaga się w tej sprawie wyjaśnień.

W środę, w przeddzień konferencji, szefowa Kancelarii Sejmu zdecydowała, że konferencja historyczna poświęcona ruchowi Polaków Wileńszczyzny z lat 1989-1991 nie może się odbyć na terenie parlamentu. Wszystko wskazywało na polityczny podtekst decyzji. Organizatorem konferencji była Fundacja Kompania Kresowa, a patronował jej Narodowo-Demokratyczny Zespół Parlamentarny. W jej trakcie redaktor naszego portalu Karol Kaźmierczak miał podsumować swoje badania prowadzone na Wileńszczyźnie na temat ruchu autonomicznego tamtejszych Polaków, którzy latach 1989-1991 podjęli działania na rzecz organizacji w granicach Litwy Wileńskiego Polskiego Kraju Narodowo-Terytorialnego.

Obok redaktora Kaźmierczaka na konferencji wystąpi też Adam Chajewski – w latach 80 XX wieku działacz podziemia antykomunistycznego w Warszawie, zaś w latach przełomu lat 80 i 90 działacz społeczny i publicysta wspierający Polaków na Wileńszczyźnie, goszczący wielokrotnie na Litwie, będący świadkiem działań tamtejszych polskich autonomistów.

Zablokowana konferencja odbędzie się dziś o godzinie 17.00 w siedzibie Fundacji Europa Media przy ul. Noakowskiego 10/12 w Warszawie.

KRESY.PL
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. kojoto
    kojoto :

    To jest rzeczywiście niebywały skandal. Równocześnie ten sejm uchwala wspólną deklarację z otwartymi wrogami Polaków i Polskości jako takiej, oddając cześć zwyrodniałym mordercom Polaków na kresach. Samych Kresowian przy tym się ohydnie poniża. To robi partia, która mieni się patriotyczną.