Wielkie sprzątanie cmentarza na Rossie

Rozpoczęło się wielkie wiosenne sprzątanie wileńskiego cmentarza na Rossie, najstarszej nekropolii miasta, liczącej blisko 250 lat. Biorą w nim udział uczniowie z polskich szkół Wilna i Wileńszczyzny. Sprzątanie odbywa się z inicjatywy Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą. Do piątku zamierza się uporządkować prawie 13 tys. grobów.

Uczniowie polskich szkół od lat sprzątają cmentarz, ale po raz pierwszy odbywa się to w sposób zorganizowany. Stara Rossa została podzielona na 19 kwater. Kwatery rozdzielono pomiędzy poszczególne szkoły, które teraz będą się nimi stale opiekowały.

Wielkie sprzątanie Starej Rossy odbywa się dwa razy do roku: na wiosnę przed 3 maja i jesienią przed 1 listopada.

Jak powiedziała PAP prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą Alicja Klimaszewska, szkoły bardzo chętnie zgłosiły swój udział w akcji sprzątania, bo ma to też wymiar edukacyjny.

“Ten cmentarz to historia Polski, ale też Litwy, a przede wszystkim Wilna” – oświadczyła Klimaszewska.

Na cmentarzu na Rossie złożone jest serce marszałka Józefa Piłsudskiego, są tam groby jego matki, brata, siostry i pierwszej żony.

Na Rossie pochowani są profesorowie Uniwersytetu Stefana Batorego, m.in. historyk Joachim Lelewel, nauczyciel Adama Mickiewicza. Są tam groby poety Władysława Syrokomli, archeologa i pisarza Eustachego Tyszkiewicza, rzeźbiarza i architekta Antoniego Wiwulskiego, malarzy Franciszka Gucewicza i Franciszka Smuglewicza, a także dwojga dzieci Stanisława Moniuszki i wielu innych osób.

Kurier Wileński/PAP/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply