Brytyjski sekretarz obrony zapowiedział, że Wielka Brytania przekaże Ukrainie rakiety przeciwlotnicze AMRAAM, przeznaczone do wystrzeliwania z systemów obrony powietrznej NASAMS, a także kilkaset innych rakiet przeciwlotniczych, drony i haubice.

Brytyjski sekretarz obrony, Ben Wallace, zapowiedział w czwartek, że Wielka Brytania przekaże Ukrainie rakiety powietrze-powietrze średniego zasięgu AMRAAM, które, wystrzeliwane z systemów NASAMS, mogą być używane do obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Pociski rakietowe mają trafić na Ukrainę w najbliższych tygodniach. Systemy NASAMS mają dostarczyć Ukraińcom Amerykanie. Wiadomo, że ukraińscy żołnierze przechodzą obecnie szkolenie na tych systemach obrony powietrznej.

– Ostatnie zmasowane ataki Rosji na obszary cywilne na Ukrainie wymagają dalszego wsparcie dla tych, którzy chcą bronić swojego narodu… Więc dzisiaj zatwierdziłem dostawę pocisków przeciwlotniczych AMRAAM na Ukrainę – powiedział brytyjski minister obrony.

Wallace powiedział też, że Wielka Brytania przekaże na Ukrainę także kilkaset dodatkowych rakiet obrony powietrznej różnych typów, a także bezzałogowce latające i 18 haubic.

Agencja Reuters podaje, że rakiety AMRAAM, używane w ramach systemów obrony powietrznej, są w stanie zestrzeliwać rosyjskie rakietowe pociski manewrujące.

Zasięg operacyjny rakiet АІМ-120А AMRAAM w wersji odpalanej z wyrzutni naziemnych wynosi 2,5 – 25 km. Może razić cele, lecące na pułapie od 30 metrów do 16 km.

Jak pisaliśmy, Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg podczas wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem obrony USA, Lloydem Austinem w Brukseli, w ramach spotkania ministrów obrony krajów członkowskich Sojuszu zapowiedział, że Ukraina otrzyma więcej systemów obrony powietrznej.

Przeczytaj: Media: niemieckie systemy IRIS-T są już na Ukrainie

Czytaj również: Zełenski chce systemów obrony powietrznej SAMP-T. Zaapelował do Francji i Włoch

Zapowiedzi sojuszników Ukrainy mają związek z ostatnimi, zmasowanymi atakami rakietowymi na ukraińskie terytorium. Rosjanie uderzyli w cele infrastruktury krytycznej, szczególnie w infrastrukturę energetyczną: elektrociepłownie i podstacje średniego napięcia.

Czytaj również: Około 30 proc. infrastruktury energetycznej Ukrainy uszkodzone. W Kijowie wyłączają prąd

Reuters / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz