Brytyjska armia oficjalnie rozpoczęła proces przezbrojenia jednej z baterii obrony przeciwlotniczej na nowoczesny system Sky Sabre, który wykorzystuje pociski CAMM. Ma zastąpić w Wielkiej Brytanii przestarzałe zestawy Rapier.

O rozpoczęciu procesu przezbrajania poinformował w piątek 16th Regiment Royal Artillery. Jednostka zostanie wyposażona w nowy system przeciwlotniczy. System składa się z wyrzutni kierowanych aktywnie radarowo pocisków CAMM, stacji radiolokacyjnych Saab Giraffe oraz systemu dowodzenia (jego komponenty zostały dostarczone przez izraelskiego Rafaela).

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Nowy zestaw pozwala na zwalczanie celów na dystansach ponad 25 km i na pułapie powyżej 10 km. Rozpoczęto przezbrajanie drugiego już rodzaju sił zbrojnych (pociski CAMM wchodzą w skład „bliźniaczego” zestawu Sea Ceptor, który znajduje się na wyposażeniu modernizowanych fregat typu 23). Sea Ceptor będzie wykorzystywany również na nowych okrętach, m.in. przyszłych fregatach typu 26.

W przypadku wojsk lądowych Land Ceptor zastąpi zestawy przeciwlotnicze Rapier FSC, które dysponują pociskami kierowanymi radiokomendowo o zasięgu około 8 km. Rapier FSC jest używany od lat 70. XX wieku. Mimo licznych modernizacji, nie spełnia dziś wymogów pola walki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: BAE Systems i Uavtek opracowały drona Bug. 30 pierwszych egzemplarzy przekazano brytyjskiej armii

Systemy Sky Sabre będą służyły m.in. do utrzymywania gotowości do obrony Falklandów. Dziś pododdziały, które pełnią służbę na wyspach, wykorzystują zestawy Rapier.

army.mod.uk / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz