Wiceminister Marek Ziółkowski tłumaczy stanowisko rządu wobec polityki na Białorusi i przyszłości telewizji Biełsat.

W artykule opublikowanym serwisie rp.pl, wiceminister Marek Ziółkowski, wskazuje, że w ciągu ostatnich lat, powoli rozwija się współpraca pomiędzy Polską o Białorusią. Podsekretarz Stanu wskazał m. in. na wspólną umowę oświaową, która pozwala ministerstwom edukacji u nauki na współpracę w kwestii podręczników, wymiany nauczycieli, polityki stypendialnej itd. Minister wskazuje również na działania Białorusi, otwierającej się stopniowo na ruch bezwizowy, także w ramach współpracy samorządowej w regionie Kanału Augustowskiego lub dla ruchu turystycznego. Wiceninister dodał, że w ramach także we współpracy gospodarczej osiągnęliśmy na razie usunięcie kilku barier, chcociaż nie doszło do pełnego otwarcia rynku.

CZYTAJ TAKŻE:
Dotacje dla TV Biełsat obcięte o 2/3? Romaszewska: to oznacza likwidację stacji

Ziółkowski dodaje także, że Polska finansuje wiele projektów związanych z wsparciem Polaków oraz środowisk opozycyjnych na Białorusi. Wylicza, że od początku nadawania telewizji Biełsat w 2007 do końca 2015 przeznaczono na te projekty 500 milionów złotych, z czego jedna trzecia (157 milionów złotych) została przezkazana na Biełsat.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Zamknięcie Biełsatu – w dobrym kierunku ale za szybko

Wiceminister wskazuje, że odejście od finansowania Biełsatu nie zaprzepaści polskich działań wspierających Polaków i rozwój demokracji na Białorusi. Ziółkowski dodaje, że koszty telewizji są stosunkowo wysokie w stosunku do efektu jaki może dawać. Porównał do niego finansowanie Białoruskiego Radia Racja, który nadaje 24-godzinny program w języku białoruskim, siedem dni w tygodniu, na falach FM na obszarze Białorusi Zachodniej zamieszkanej przez około 1,5 mln ludzi, który otrzymuje corocznie dotację w wysokości 4 mln złotych, podczas gdy telewizja Biełsat pochłaniała przeciętnie pięć razy więcej. Ziółkowski dodał: Istotna jest zarówno kwestia finansowania tego przedsięwzięcia (stosunkowo wysokie), jak i model zarządzania nim, w którym dwa podmioty publiczne, podporządkowane swoim misjom publicznym i obowiązkowi dbałości o publiczne finanse, starają się sprawować wsparcie dla podmiotu ex definitione niezależnego.

CZYTAJ TAKŻE:
Winnicki o możliwej likwidacji TV Biełsat: MSZ powinno poczekać na ustępstwa Mińska ws. Polaków na Białorusi

Ziółkowski podumował: Chętnie podejmiemy z doświadczonym białoruskim zespołem Biełsatu dyskusję, jak zmienić to medium, by mogło ono zyskać właściwego donatora i prestiż liczącego się ośrodka białoruskiej komunikacji. Dotychczasowa umowa MSZ RP – TVP o stworzeniu TV Biełsat została już wypowiedziana.

kresy.pl / rp.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply