Zygmunt Olszewski, Wilnianin i żołnierz Armii Krajowej, weteran walk o Wileńszczyznę pozdrawia Rodaków w Polsce i apeluje o pamięć. Przy okazji podkreśla: „Już my, można powiedzieć, w okupacji 80”.

Wilnianin Zygmunt Olszewski, który walczył w zgrupowaniu „Północ” Okręgu Nowogródzkiego AK kapitana Jana Borysewicza ps.”Krysia”, do dziś mieszka w Wilnie. Doskonale pamięta walki o Wileńszczyznę. Olszewski apeluje do wszystkich Polaków, w tym do tych, którzy wyjechali, żeby nie zapominali o swoich rodakach na Litwie.

– Już my, można powiedzieć, [jesteśmy] w okupacji 80 lat– mówi żołnierz AK.

Przeczytaj: Po co nam Litwa?

Dodaje, że Polacy na Litwie tęsknią za swoimi rodakami i cieszą się z przyjazdu Polaków z Ojczyzny. – Pogadamy po polsku… bardzo raduję się– powiedział Olszewski. Przyznaje, że choć ma się w co ubrać i co jeść, „ale dla duszy chce się cośkolwiek”.

– Nie mamy gdzie po polsku gadać– podkreśla. – U doktora – po litewsku, załatwić jakiś interes, to też…

Olszewski przyznaje, że choć Polaków w Wilnie jest dużo, to rozproszyli się. Mówi też, jak ważny dla Polaków jest cmentarz na wileńskiej Rossie. – Jak tak idziemy, to czujemy się jak w Polsce– mówi żołnierz AK.

Przeczytaj: Prokuratura ściga za „polskie Wilno” – na wniosek polskiego MSZ

youtube.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
12 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

   • kojoto
    kojoto :

    To zdecyduj się baciar? W które kłamstwa Sulwuni-Boruty wierzysz, te że jestem programistą Jóźwiak od jakiegoś sado maso, czy kto ich tam wie? Czy ukraińcem? Bo nie wiem czy nadążasz, ale ostatnio zmienili strategie pisząc, na mnie paszkwile. No i mam do ciebie zasadnicze pytanie – Co myślisz o tym, że „szanowna pani” Sylwunia przy każdej okazji nazywa prawdziwym polski patriotą między innymi forumowicza MOP (miał wiele nicków wcześniej, bo był wiele razy banowany za skrajne polakożerstwo i spamowanie)? W co drugim wpisie-wklejce tego forumowicza atakowana jest Polska i np: Żołnierze Niezłomni. Czy tobie to zupełnie nie przeszkadza? To jest też jeden z tych zatwardziałych obrońców Jaruzelskiego i innych pokrak. Sylwia uważa najwyraźniej, że to postawa charakterystyczna dla polskiego patrioty, któremu przeciwstawia mnie – jako „banderowca”… tylko pytanie dlaczego ona/on to robi, i dlaczego ty to podtrzymujesz?