Wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński podczas wizyty we Lwowie zapowiedział renowację Cmentarza Łyczakowskiego i Cmentarza Obrońców Lwowa (tzw. Cmentarza Orląt).

Jak podała Polska Agencja Prasowa, wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński powiedział w środę na zakończenie wizyty we Lwowie, że konieczna jest renowacja Cmentarza Łyczakowskiego i Panteonu Obrońców Lwowa.

"Byliśmy rano na Panteonie na Cmentarzu Łyczakowskim, widzieliśmy lwy, które już są odsłonięte i rozmawialiśmy na temat renowacji cmentarza, bo to od dawna należało zrobić. Ta renowacja była wstrzymywana, a teraz już nie ma przeszkód, więc będzie renowacja Cmentarza Łyczakowskiego i Panteonu Obrońców Lwowa" - powiedział Gliński.

Aktualny bilans ataku rakietowego na centrum handlowe w Krzemieńczuku to 19 zabitych oraz ponad 50 hospitalizowanych.

Jak podała "Kremenczućka Hazeta", prokuratura obwodu połtawskiego poinformowała w piątek na konferencji prasowej o aktualnej liczbie ofiar rosyjskiego ataku rakietowego na centrum handlowe Amstor w Krzemieńczuku, do którego doszło w poniedziałek.

Prokurator Anton Stolitnij podał, że zginęło 17 zabitych. Ponad 100 osób zwróciło się o pomoc lekarską, z czego 54 hospitalizowano. W ciężkim stanie było 31 osób. Jedna z hospitalizowanych osób zmarła w szpitalu. Cztery osoby są poszukiwane.

W Charkowie nie chcą zmieniać nazwy ulicy i stacji metra im. Puszkina Poinformował o tym burmistrz miasta Igor Terechow w komentarzu do "Radia Swobody".

"Jaka jest wina Puszkina? Że Putin się urodził? Co więcej, Puszkin jest światowej sławy poetą, podobnie jak Lermontow. (...) Mamy ulicę i stację metra im. Puszkina. Niech tak zostanie" - powiedział Terechow.

Wcześniej Rada Miejska Charkowa odmówiła zdemontowania herbu Ukraińskiej SRR z budynku rady miejskiej, powołując się na fakt, że budynek jest pomnikiem historii i architektury o znaczeniu lokalnym. Decyzje o tym statusie zapadły w 1972 i 1980 roku.

Prezydent Indonezji, Kojo Widodo powiedział po spotkaniu z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem, że przekazał mu wiadomość od ukraińskiego prezydenta, Wołodymyra Zełenskiego.

W czwartek prezydent Indonezji, Kojo Widodo, spotkał się w Moskwie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Jak podano, podczas spotkania wręczył mu wiadomość od prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego.

Produkcja samochodów w Rosji zanotowała rekordowy spadek, w ciągu roku liczba produkowanych aut zmniejszyła się 30-krotnie. Brakuje części, szczególnie niezbędnych półprzewodników.

Jak podaje agencja Reuters, w maju br. produkcja samochodów w Rosji zanotowała rekordowy spadek – aż o 96,7 procenta. We wspomnianym miesiącu wyprodukowano łącznie zaledwie nieco ponad 3,7 tys. samochodów. Dla porównania, rok wcześniej produkcja wyniosła około 112 tys. Dane opublikowała w środę rosyjska państwowa służba statystyczna.

Powinniśmy zdać sobie sprawę, że jesteśmy w sytuacji wojny z Rosją - oświadczył pełnomocnik rządu RP do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Wyraził opinię, że politycy się przed tym wzdragają, bo chcą powrotu do tego, co było przed nią. Jego zdaniem państwa powinny być przygotowane m.in. na próby rosyjskiego sabotażu.

Naimski uczestniczył w Waszyngtonie w konferencji US-EU Defense and Future Forum. "Dyskutujemy obecnie nad decyzjami dotyczącymi sankcji, ograniczeń importu i eksportu, ograniczeń cenowych na istotne produkty, albo ograniczeń ilości gazu na mieszkańca. To są decyzje, których w normalnej gospodarce rynkowej się nie podejmuje; jesteśmy do tego zmuszeni, bo jesteśmy w sytuacji nienormalnej - sytuacji wojny" - powiedział, cytowany w środę przez PAP.

Wyraził opinię, że Zachód jest de facto na wojnie z Rosją, a historycy w przyszłości opiszą obecny okres mianem "drugiej zimnej wojny". "Politycy się wzdragają przed przyjęciem tego stanowiska, bo ma to swoje konsekwencje, m.in. sprowadzające się do tego, że nie będzie powrotu do tego, co było przed wojną. Ale nie ma do tego powrotu i z takim nastawieniem trzeba podchodzić do planów na przyszłość" - dodał.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%