Według fińskiego resortu spraw wewnętrznych Rosja stosuje akty sabotażu i zakłóceń. Celem ataku jest nie tylko Finlandia ale też inne państwa europejskie.
Minister spraw wewnętrznych Finlandii Lulu Ranne poinformowała, że Helsinki doświadczają podejrzanych aktów sabotażu i dywersji ze strony Rosji. Dodaje, że Moskwa jest zaangażowana w szeroko zakrojone operacje wpływu również przeciwko innym krajom europejskim.
NATO i zachodnie służby wywiadowcze, w tym fińskie, ostrzegają, że Rosja stoi za rosnącą liczbą wrogich działań w całym obszarze euroatlantyckim, od powtarzających się cyberataków po podpalenia związane z Moskwą.
„Doświadczamy zakłóceń, aktów sabotażu, różnych rodzajów szkód i instrumentalnej migracji, między innymi. Tworzy to ogólne poczucie niepewności i niejasności co do tego, co jest prawdą, a co nie” – Minister spraw wewnętrznych Finlandii Lulu Ranne.
Minister powiedziała, że w wielu przypadkach prowadzona są śledztwa, które są w toku. Jednak na podstawie informacji zarówno z wywiadu cywilnego, jak i wojskowego nie ma wyraźnych przesłanek wskazujących na Rosję. Najwięcej przesłanek było w sytuacji gdy doszło do zakłóceń GPS, których Finlandia doświadczyła w ruchu morskim i lotniczym.
Czytaj: USA: rośnie ryzyko rosyjskiego sabotażu podmorskich kabli
Na początku października nordycka firma użyteczności publicznej Fortum poinformowała agencję Reuters, że codziennie mierzy się z cyberatakami w Finlandii i Szwecji, a czasami zauważała drony i podejrzane osoby w pobliżu swoich obiektów. Połączenia satelitarne jej elektrowni również zostały zakłócone.
Z kolei największy pożyczkodawca w regionie nordyckim, Nordea od tygodni jest celem bezprecedensowej kampanii odmowy usługi, którą Rauli Paananen, dyrektor ds. bezpieczeństwa cybernetycznego w ministerstwie transportu i komunikacji, opisał jako bardzo nietypową. Ataki skłoniły fińskie Narodowe Biuro Śledcze do wszczęcia w piątek dochodzenia w sprawie cyberataków wymierzonych w sektor finansowy.
Czytaj: Prezydent Turcji: BRICS w wyjątkowy sposób przyczynia się do sprawiedliwego świata
reuters.com/Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!