W kościele we Lwowie nakręcono skandaliczny teledysk z wątkami LGBT

Nakręcony m.in. w dawnym kościele bernardynów we Lwowie teledysk z wątkami LGBT i parami lesbijskimi wywołał skandal na Ukrainie. Grekokatolicy domagają się usunięcia klipu z sieci. Jednak jeden z duchownych broni teledysku, porównując krytyków do „agresywnych fanatyków religijnych”.

W ostatnim czasie Chrystyna Sołowij, ukraińska piosenkarka i półfinalistka ukraińskiej edycji show telewizyjnego The Voice (posiada korzenie łemkowskie) oraz pisarz i piosenkach Serhij Żadan, wraz z jego zespołem „Żadan i Sobaky” (pol. Żadan i Psy) opublikowali teledysk do swojej piosenki pt. Serce (ukr. Серце). Zaprezentowano w nim szereg skandalicznych i bulwersujących treści.

W klipie wyraźnie pokazano wątki homoseksualne, w tym pary lesbijskie oraz dwie całujące się namiętnie dziewczyny. Tekst piosenki zawiera m.in. słowa „miłość nie zna żadnych barier”. Sam teledysk został nakręcony m.in. we lwowskim kościele św. Andrzeja przy dawnym klasztorze bernardynów, odebranym katolikom po II wojnie światowej (obecnie należy do greckokatolickiego zakonu bazylianów). Ujęcia lesbijskie przeplatają się z kadrami z kościoła. Chrystyna Sołowij śpiewa, siedząc na fortelu w nawie głównej świątyni, a Żadan spaceruje m.in. na tle kościoła; w jednym z ujęć wchodzi do środka. Dodajmy, że dodatkowej pikanterii sprawie dodają pogłoski, że Żadan zostawił żonę właśnie dla Sołowij, z którą ma romans.

Sprawa wywołała liczne głosy krytyki i oburzenia ze strony ukraińskiego społeczeństwa, wywołując na Ukrainie głośny skandal. W związku ze skandalicznym teledyskiem, w świątyni odwołano wszystkie zaplanowane na najbliższy czas wydarzenia. Bazylianie zażądali usunięcia teledysku z sieci, argumentując, że zawiera on elementy „antychrześcijańskie”. Przedstawiciele Kościoła Greckokatolickiego zaznaczają, że zakonników wprowadzono w błąd co do scenariusza teledysku.

Jednak część Ukraińców broni klipu i prezentowanych w nim treści. Co ciekawe, wśród nich jest greckokatolicki ksiądz, o. Nazarij Zatorśkyj. Zamieścił na ten temat wpis na swoim blogu, który prowadzi na portalu zaxid.net. Jego zdaniem, teledysk nie zawiera żadnych treści antychrześcijańskich, argumentując m.in., że dziewczyny nie całują się w kościele, „ani nawet na jego tle”. Według niego, żądanie na tej podstawie usunięcia klipu to jak „domagać się wygnania ze Lwowa wszystkich przedstawicieli LGBT, ponieważ we Lwowie są kościoły, jakie ci wszyscy lesbo-geje kalają obecnością w jednej przestrzeni”.

Greckokatolicki kapłan określił mieszkańców Lwowa, krytykujących klip, jako działających „w stylu agresywnych fanatyków religijnych”. Dodał też, że sam Lwów uważa się za „centrum inkwizycji”. Przypomniał też komentarz Sołowij, która pochodzi ze Lwowa oświadczyła, że boi się tam wrócić, żeby jej nie spalili na stosie. O. Zatorśkyj twierdzi też, że za swoje poglądy dostaje pogróżki.

Chrystyna Sołowij po wybuchu pełnoskalowej wojny rosyjsko-ukraińskiej wydała album wychwalający zbrodniarzy z UPA, a na okładce pozuje z czerwono-czarną, banderowską flagą. Z kolei Żadan znany jest ze swoich lewicowo-liberalnych poglądów. Jest m.in. zwolennikiem ideologii gender. Otwarcie popiera postulaty społeczności LGBT na Ukrainie, a także wprowadzenie do szkół obowiązkowej tzw. edukacji seksualnej.

Czytaj także: Ukraińcy nadal odmawiają oddania kościołów we Lwowie

Novyny.live / Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply