Jesteśmy na najlepszej drodze do zgody na bazy NATO w Polsce – zapewnia Witold Waszczykowski.

Szef MSZ zapowiada aktyną politykę zagraniczną. „Polska jest dużym i znaczącym krajem w obu strukturach i musi zabiegać o pozycję adekwatną do swojego potencjału” – zaznaczył Waszczykowski.W sprawie baz NATO w naszym kraju szef resortu dyplomacji odsyła do lipcowego szczytu NATO.

Myślę, że wtedy oficjalnie taka decyzja zostanie ogłoszona. Natomiast faktycznie jej podjęcie powinno nastąpić znacznie wcześniej, być może już na lutowym spotkaniu ministrów obrony państw członkowskich NATO. To na roboczych spotkaniach zapadają takie ustalenia, bo podczas samego szczytu nie ma już czasu ani miejsca na tego typu rozmowy. Wszystko jest na jak najlepszej drodze– podkreślił minister Waszczykowski.

Zdaniem Waszczykowskiego nie będą to bazy znane z niemiec, gdzie żołnierze służą przez dłuższy czas i mieszkają tam razem ze swoimi rodzinami.

Bazy w Polsce będą miały charakter rotacyjny. Będzie w nich na stałe sprzęt, broń, zapasy, natomiast żołnierze będą się co jakiś czas zmieniać. Jak często będą te rotacje przeprowadzane, to są już szczegóły techniczne misji– powiedział polski minister.

Waszczykowski zwrócił także uwagę na znaczenie współpracy regionalnej.

Dla naszej polityki zagranicznej bardzo ważne jest też zacieśnianie współpracy regionalnej z innymi państwami. I będziemy się starali wykorzystać ku temu także i tę okoliczność, że w tym roku Polska obejmie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej i będziemy je kontynuować w Radzie Państw Morza Bałtyckiego. Oczywiście, Polska nie chce być żadnym hegemonem w naszej części Europy, zależy nam po prostu na tym, aby razem zabiegać na arenie międzynarodowej o realizację naszych wspólnych interesów– podkreślił minister spraw zagranicznych.

„Nasz Dziennik”/KRESY.PL

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. mopveljerzyjj :

    Obecna POLSKA polityka zagraniczne to prośby o lokację sił NATO w Polsce i o tarczę czyli starania o śmierć dla wszystkich Polaków. A co ciekawe Polacy to akceptują – tak wspaniale działa propaganda Main Stream, że ludność nad Wisła nie ma pojęcia, że ich elity pracują na rzecz samozagłady. Każdy głos na PiS lub PO to głos za wojną, to głos przeciwko życiu narodu polskiego.
    25 lat solidaruchy ,,szkolone i finansowane”przez CIA pracowały nad urzeczywistnieniem obecnego scenariusza. Najpierw rzekomo w imię „wolności”, „demokracji”, „zmiany systemu” przejęto władzę nad Wisłą i gdzie indziej, potem niszcząc własny przemysł, własną prasę i własne banki uzależniono całkowicie ludzi od rozkazów z Brukseli – czyli zza oceanu.W Polsce i innych krajach nowe reżymy de facto zabroniły jakiejkolwiek systemowej opozycji (lustracja plus kryminalizacja komunistów) oraz wspierały rusofobię na niespotykaną skalę, dzień w dzień Polak, Rumun, Litwin i inni słyszą, widzą, czytają antyruską i antyarabską propagandę a o żydach, niemcach, amerykanach same superlatywy.. Czyli w Polsce mamy do czynienia z całkowicie ogłupionym pokoleniem, które nawet przejmując władzę, nie będzie zdolne do pozbawienia władzy posłusznych Ameryce solidaruchów i ich duchowych epigonów. O to właśnie w roku 1989 chodziło i to się udało.

  2. zan :

    Charakter rotacyjny to marna sztuczka pseudo prawna by oficjalnie to nie były stałe bazy. Oczywiście gdy Rosja wyceluje w nie masowo produkowane rakiety średniego zasięgu, będzie wielki kwik, że łamie traktaty. Oczywiście siły państwa nie buduje się na stacjonowaniu armii okupacyjnej. Waszczykowski to zdrajca.