Komenda Stołeczna Policji powołała specjalny zespół, który zajmie się ściganiem cudzoziemców – podaje TVP Info. Chodzi m.in. o gruzińskie gangi.

Przestępczość cudzoziemców staje się coraz większym problemem w naszym kraju. Pojawiają się doniesienia o gangach obcokrajowców, które coraz śmielej działają w Polsce. Według policyjnych statystyk, wśród wszystkich podejrzanych o przestępstwa popełnione w Polsce w roku 2024 obcokrajowcy stanowili pięć procent.

TVP 3 poinformowała w niedzielę, że Komenda Stołeczna Policji powołała specjalny zespół, który zajmie się ściganiem cudzoziemców. Jego praca skupi się m.in. na badaniu sposobów działania gruzińskich przestępców oraz na rozpracowywaniu grup przestępczych pochodzących z Gruzji.

„To nie są przypadkowe akty przemocy. Gangi mają swoich przywódców, tak zwanych worów w zakonie, którzy kontrolują operacje przestępcze” – podkreślił w rozmowie z TVP 3 jeden ze stołecznych funkcjonariuszy.

„Nie ma dnia bez interwencji. Często dochodzi do kradzieży, pobić czy włamań, a zatrzymani to w dużej mierze obywatele Gruzji” – dodaje inny policjant z Warszawy.

Funkcjonariusze twierdzą, że gruzińscy przestępcy stanowią duże zagrożenie. Gangsterzy często posiadają niebezpieczne narzędzia i bez wahania je wykorzystują.

Zobacz: Media: Na warszawskiej Pradze-Północ rosną w siłę gangi Ukraińców, Gruzinów i Białorusinów

Przeczytaj: „Torturują ofiary i kradną majątki”. Media: gruzińskie i ukraińsko-gruzińskie gangi terroryzują Podkarpacie

Informacje z lutego br. wskazywały, że polska policja zatrzymała w 2024 roku ponad 16 tysięcy obcokrajowców.

Pod względem narodowości, najwięcej przestępstw popełnili Ukraińcy, którzy zostali zatrzymani przez policję 9753 razy. Najczęściej łamali prawo poprzez jazdę pod wpływem alkoholu (2943 przypadki), kradzieże (930 razy) oraz oszustwa (461 przypadków).

Drugą grupą pod względem liczby zatrzymań są Gruzini, którzy w 2024 roku dopuścili się 1780 przestępstw. Najwięcej z nich dotyczyło kradzieży (472 przypadki), jazdy po alkoholu (334 przypadki) oraz posiadania narkotyków (200 przypadków).

Na trzecim miejscu uplasowali się Białorusini, którzy byli zatrzymywani 1122 razy. W ich przypadku najczęstsze przestępstwa to prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości (178 przypadków), kradzieże (130 przypadków) oraz przekupstwo (59 przypadków).

Czytaj także: Ukraińcy, Gruzini i Białorusini najczęściej łamią prawo w Polsce

tvpinfo.pl / Kresy.pl
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz