W Powidzu otwarto nowy magazyn dla amerykańskiego wojska

W nowych magazynach w bazie w Powidzu przechowywanych będzie kilka tysięcy sztuk sprzętu wojskowego armii USA, w tym czołgi i pojazdy opancerzone.

W środę w 33 Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu otwarto nowy kompleks logistyczno-sprzętowy o powierzchni ponad 60 tys. m2. Może pomieścić nawet kilka tysięcy sztuk ciężkiego wojskowego sprzętu, jak czołgi Abrams, wozy bojowe czy zestawy artyleryjskie lub mosty samobieżne.

Kompleks długoterminowego magazynowania i napraw sprzętu (ang. Long Term Equipment Storage and Maintenance Complex – LTESM-C) otwarty w bazie w Powidzu to największy pojedynczy projekt infrastrukturalny finansowany przez NATO i USA w ostatnich 30 latach. Podobne znajdują się w kilku miejscach Europy Zachodniej, m.in. w Niemczech.

 

W magazynach będzie składowany sprzęt wojskowy armii USA. Dzięki temu magazynowi, siły amerykańskie stacjonujące w Polsce w razie zagrożenia otrzymają sprzęt w ciągu kilku dni, podczas gdy transport z USA zająłby parę tygodni, a nawet półtora miesiąca.

Składowanie w nim sprzętu wojskowego znacząco skróci czas reakcji sił USA. Reakcji wzmacniającej bezpieczeństwo Polskipowiedział w Powidzu wicepremier i szef MON, Mariusz Błaszczak. – Wybudowanie tej bazy jest ważnym elementem odstraszającym agresora i pokazującym solidarność w ramach NATO – podkreślał.

Minister zaznaczył też, że w magazynach będą znajdowały się czołgi Abrams i inny sprzęt, w który wyposażane jest Wojsko Polskie.

To zasada, której przestrzegamy. Wybieramy najlepszy sprzęt, który został sprawdzony w boju. Jest to sprzęt amerykański, dlatego że chcemy budować interoperacyjność z siłami USAzaznaczył Błaszczak.

W przyszłości nowo otwarte magazyny wejdą w skład powstającego również w Powidzu amunicyjnego kompleksu magazynowego MSA (Munition Storage Area), w którym będą składowane środki bojowe armii USA.

W uroczystości otwarcia kompleksu wziął udział także ambasador USA w Polsce, Marek Brzeziński. Zaznaczył, że dzisiejsza uroczystość jest kolejnym etapem rozbudowy stałej obecności wojsk USA na terytorium Polski. Powiedział też, że „garnizon dopełnia pierwszą stałą obecność wojsk amerykańskich w Polsce”.

Nasze wspólne wysiłki napełniają treścią porozumienie o wzmocnionej współpracy obronnej, wzmacniając NATO, Polskę i USA oraz zdolności obronne tych krajówoświadczył ambasador. Jego zdaniem, otwarcie magazynów to momentem historycznym:

– To jest prawdziwy przełom, to moment historyczny. To sygnał, że Polska jest bezpieczna i zabezpieczona.

O tym, że w Powidzu powstają magazyny środków bojowych dla „wojsk sojuszniczych” informowaliśmy w czerwcu 2020 roku. Pisaliśmy wówczas, że inwestycja jest współfinansowana przez Polskę, NATO oraz Stany Zjednoczone. Szef MON stwierdził, że baza w Powidzu – magazyny środków bojowych – oraz powstający niedaleko kompleks długoterminowego magazynowania i napraw sprzętu (Long Term Equipment Storage and Maintenance Complex, LTESM-C), będą kluczową infrastrukturą bezpieczeństwa tej części Europy.

Polska-zbrojna.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply