Żołnierze 39. Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich zostali uczczeni na muralu, który powstał w Lubaczowie – poinformowała 14 lipca Miejska Biblioteka Publiczna imienia Władysława Broniewskiego w Lubaczowie.

Jak poinformowała 14 lipca Miejska Biblioteka Publiczna imienia Władysława Broniewskiego w Lubaczowie, żołnierze 39. Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich zostali uczczeni na muralu.

“Ten symboliczny ścienny „pomnik” dla bohaterów wojennych jest częścią kolejnej edycji projektu Województwa Podkarpackiego pn. „Przestrzeń Dziedzictwa”. Dzieło autorstwa Rafała Roskowińskiego jest efektem współpracy Samorządu Województwa Podkarpackiego z Miejską Biblioteką Publiczną im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie oraz Muzeum Kresów w Lubaczowie i Gminą Lubaczów” – czytamy na portali biblioteki.

Zobacz też: Lwów: wandale uszkodzili cenny zabytek [+FOTO]

Wielkoformatowa kompozycja wpisana w biało-czerwony sztandar 39. Pułku wypełniła przestrzeń na elewacji budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Władysława Broniewskiego przy ulicy T. Kościuszki 18 w Lubaczowie. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane z budżetu Województwa Podkarpackiego.

Mural powstał jako część działań na rzecz ochrony i popularyzacji dziedzictwa Kresów. Partnerzy projektu – samorząd województwa, Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie, Muzeum Kresów w Lubaczowie i Gmina Lubaczów, przygotowali wydarzenia towarzyszące, których celem jest popularyzacja tematyki muralu i oddanie hołdu lokalnym bohaterom. Ich szczegółowy program znajdzie się na stronach internetowych współorganizatorów przedsięwzięcia.

Oficjalne odsłonięcie muralu nastąpiło podczas Festiwalu Dziedzictwa Kresów, 25 lipca 2021 r. o godzinie 11.30.

„Przestrzeń Dziedzictwa” to projekt własny Samorządu Województwa Podkarpackiego polegający na stworzeniu na obszarze województwa murali tematycznych dedykowanych kulturze i dziedzictwu narodowemu. Celem projektu jest upowszechnienie i ochrona zasobów dziedzictwa kulturowego oraz pielęgnowanie pamięci historycznej w społeczeństwie.

Zobacz też: We Lwowie pojawi się pomnik Mozarta

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply