W Grodnie i Mińsku Białoruskim uczczono Święto Niepodległości Polski [+FOTO]

Polacy Grodna wspólnie z pracownikami Konsulatu Generalnego RP w Grodnie uczestniczyli 11 listopada w grodzieńskich obchodach 96. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz wraz ze swoimi współpracownikami oraz działaczami Związku Polaków na Białorusi na czele z prezesem Mieczysławem Jaśkiewiczem i przewodniczącą Rady Naczelnej ZPB Andżeliką Borys, w obecności grodzieńskich Polaków złożyli kwiaty przy pomniku Elizy Orzeszkowej w Grodnie.

Następnie przedstawiciele dyplomacji polskiej i polskiej społeczności Grodna udali do sali Związku Polaków na Białorusi, gdzie odbyła się przygotowana przez teatrzyk dziecięcy „Przyjaciele” z Porzecza uroczysta Akademia, przypominająca o dziejach Narodu Polskiego na drodze do odzyskania, po 123 latach zaborów, państwowości i niepodległości przez Polskę. Autorkami scenariusza i reżyserkami widowiska, przedstawionego przez teatrzyk „Przyjaciele ”, są kierowniczki zespołu, powstałego jako jedna z form nauczania języka polskiego dzieci polskich w Porzeczu, Irena Małofiejewa i Aleksandra Korec.

Młodych artystów z teatrzyku „Przyjaciele”, zastąpili na scenie bardziej doświadczeni – grodzieński chór „Sursum Corda” pod kierownictwem Heleny Sakowicz.

Po koncercie chóru kilkusetna publiczność udała się do Kościoła Pobernardyńskiego na Mszę świętą, zamówioną w intencji Ojczyzny przez ZPB.

Z inicjatywy Oddziału ZPB w Mińsku, Mszę św. z okazji Święta Niepodległości odprawiono wczoraj także w miejscowym Kościele pw. Św. Szymona i Heleny (tzw. Czerwony kościół).

Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewniły chóry „Cantus Cordis”, „Społem” „Głos Duszy” oraz inni polscy artyści.

Znadniemna.pl

Zdjęcia z Mińska: Ludmiła Burlewicz

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. antek15061955
    antek15061955 :

    Moj komentarz może komuś się nie spodobać: inicjatorem Mszy Świętej oraz koncertu z utworów patriotycznych z okazji Święta Niepodległości Polski 11 listopada w Czerwonym kościele w Mińsku był nie ZPB, tylko założycielka, kierownik artystyczny i dyrygent Chóru Polonijnego “CANTUS CORDIS” Janina CHWALKO. Wiem to dokładnie jako sekretarz tego zespołu. Na pszyszłość niech państwo się stara nie popełniać podobnych błędów. A teraz poprostu proszę redaktora o sprawdzenie informacji i o wniesienie odpowiedniej korekty. Pozdrawiam.