Ukraina ma teraz „bardzo jasną perspektywę europejską”, ale droga do członkostwa w UE będzie wymagała czasu i ciężkiej pracy, powiedziała w piątek w ukraińskim parlamencie Ursula von der Leyen.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, w piątek w ukraińskim parlamencie Ursula von der Leyen powiedziała, że Ukraina ma teraz „bardzo jasną perspektywę europejską”, ale droga do członkostwa w UE będzie wymagała czasu i ciężkiej pracy.

W przemówieniu przez łącze wideo do ukraińskiego zgromadzenia Ursula von der Leyen podkreśliła postępy poczynione przez ten kraj na drodze do członkostwa w UE.

Zobacz też: Pieniędzy z UE na uchodźców brak. Polska musiała zaciągnąć ogromną pożyczkę

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3816.49 PLN    (17.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Ukraina ma teraz bardzo jasną europejską perspektywę. Ukraina jest krajem kandydującym do przystąpienia do Unii Europejskiej, co jeszcze pięć miesięcy temu wydawało się prawie niewyobrażalne” – powiedziała prawodawcom i prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu.

„Przed nami długa droga, ale Europa będzie u waszego boku na każdym kroku, tak długo, jak to będzie potrzebne, od tych mrocznych dni wojny aż do momentu, gdy przekroczycie drzwi prowadzące do naszej Unii Europejskiej” – powiedziała zauważając, że jak najszybciej potrzeba wielu kluczowych reform.

„Kolejne kroki są w waszym zasięgu. Ale będą wymagały ciężkiej pracy” – dodała. Wśród pilnych niezbędnych środków wymieniła: uchwalenie ustawy medialnej, wdrożenie nowych przepisów, które ograniczą nadmierną siłę oligarchów oraz powołanie najwyższych urzędników antykorupcyjnych.

Zobacz też: Scholz: Rozszerzenie UE musi się wiązać ze zniesieniem zasady jednomyślności

W zeszłym tygodniu Rada Europejska podjęła decyzję o udzieleniu Ukrainie pomocy makrofinansowej w wysokości do 9 mld euro. Poinformowała o tym „Europejska Prawda”.

„Rada Europejska odnotowuje, że Komisja Europejska wkrótce przedstawi propozycję nowej wyjątkowej pomocy makrofinansowej dla Ukrainy w wysokości do dziewięciu miliardów euro w 2022 roku” – napisano w komunikacie końcowym szczytu Rady ws. Ukrainy.

Rada Europejska wzywa również Komisję do szybkiego przedstawienia propozycji wsparcia Unii Europejskiej dla rozwoju Ukrainy we współpracy z międzynarodowymi partnerami, organizacjami i ekspertami.

O szykowanym wsparciu dla Ukrainy informowali unijni dygnitarze już pod koniec maja.

Program pomocy makrofinansowej będzie składał się z pożyczek na 25 lat z odroczeniem płatności na 10 lat. Jednocześnie odsetki od pożyczek będą pokrywane z budżetu UE.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz